Dodaj firmu

Šta od labaratorijskih analiza je potrebno uraditi ako sumnjate na anemiju?

; Ažurirano 29.01.2024.
Šta od labaratorijskih analiza je potrebno uraditi ako sumnjate na anemiju?

Kako bi se postavila dijagnoza anemije neophodno je, pored uobičajenog uzimanja anamneze, uraditi i odgovarajuće laboratorijske analize. Nekada je moguće utvrditi ovu bolest i putem pregleda vidljivih sluznica i boje kože, ali ćete pouzdane rezultate dobiti jedino u laboratoriji.

Kompletna krva slika (KKS)

Osnovna analiza za mnoge dijagnostičke procedure jeste analiza krvi. Putem pregleda tzv. kompletne krve slike, skraćeno KKS, dobiće se informacija pre svega o ukupnom broju, kao i obliku i veličini crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), kao i o ukupnom sadržaju nivoa hemoglobina u njima.

Dalje neophodne analize podrazumevaju određivanje nivoa serumskog gvožđa, koje nam pokazuju sa kojom količinom ovog važnog elementa naš organizam u datom trenutku raspolaže. Kako izgradnja crvenih krvnih zrnaca zavisi pre svega od prisustva vitamina B12, folata i još nekih elemenata, u laboratoriji će proveriti i njihovu koncetraciju u krvi.

Ukoliko vaš lekar posumnja na moguće postojanje nekih posebnih oblika anemije verovatno će zatražiti da se proveri i nivo različitih imunoloških faktora, a najinvazivnija laboratorijska analiza koja se radi samo kod teških oblika anemija uključuje uzimanje uzorka koštane srži.

Važni parametri za određivanje brzine stvaranje eritrocita su i bilirubin i retikuloviti, što je posebno važna analiza. S obzirom na to da crvena krvna zrnca imaju svoj jasno određeni životni vek koji je u proseku oko tri meseca, vašem lekaru biće važno da zna kojom brzinom oni mogu da se obnavljaju, odnosno ukoliko brzina tog procesa nije zadovoljavajuća, da otkrije uzrok njihovog propadanja pre vremena.

Svakako, nizom specijalističkih pregleda i detaljnom laboratorijskom analizom dobiće se jasna slika i postaviti ili negirati dijagnoza anemije, te delovati u skladu sa tim.

Laboratorijske analize krvi, bez ozbira da li sumnjate na anemiju ili ne, preporučuje i potpuno zdravim osobama s vremena na vreme, odnosno dva puta godišnje kako bi se na vreme uočila svaka eventualna promena u organizmu, koju će krvna slika svakako da pokaže pre svih drugih pregleda.

Dakle, da rezimiramo, kompletna krva slika (KKS) kao osnovna i neophodna laboratorijska analiza za utvrđivanje anemije obuhvata: određivanje nivoa hemoglobina, hematokrit, feritin i serumsko gvožđe (IBC, UIBC i TIBC), a to je ono što ćete dobiti u svakoj laboratoriji za veoma kratko vreme.

Idi na vrh strane