Dodaj firmu

Kako hrana utiče na rezultate iz labaratorije?

; Ažurirano 29.01.2024.
Kako hrana utiče na rezultate iz labaratorije?

Ono što će vam prvo reći da je važno kod svake laboratorijske analiza jeste da treba jesti samo laganu hranu i u što umerenijim količinama.  Takođe, poželjno je izbegavanje i fizičke aktivnosti, a sva ostala ograničenja zavisiće od konkretnog slučaja gde treba ozbiljno da shvatite svaku preporuku svog lekara.

Jaja, mleko, meso i beli hleb značajno podižu nivo holesterola


Ako ste se dobro najeli uveče bolje preskočite svoj termin za vađenje krvi, naročito ako radite analize poput koje se tiču masnoće (triglicerida, holesterola) ili šećera. Toliko je važan uticaj hrane na laboratorijske rezultate.

Važnost pripreme pacijenta za posetu laboratoriji ne treba da se zanemaruje čak i tamo gde vam možda nije rečeno ništa posebno, jer ona u svakom slučaju podrazumeva neke osnovne mere. Dakle, samo lagani obroci i obavezno bez alkohola, kafe i cigareta.

Na primer, da bi se dobili validni rezultati masnoće u krvi ne smete jesti ništa najmanje 12 sati pre vađenja krvi, a kod kontrole nivoa šećera sigurno ćete dobiti i posebne preporuke o hrani i piću. Svakako, pržena jaja, meso, mlečni proizvodi, pa čak i beli hleb ne bi trebalo makar u tom periodu da se nađu na vašoj trpezi.

Najveće promene i odstupanja od referentnih vrednosti prilikom laboraboratorijskih analiza nastaju upravo zbog unosa hrane koja će uticati na njih. One su najuočljivije kod glukoze, lipida i gvožđa, tako da ako ste uzimali hranu koja se ne preporučuje možete dobiti veoma visoke vrednosti koji neće ništa značiti, jer nisu realna slika.

Kod analize mokraće, odnosno određivanja nivoa mokraćne kiseline u urinu bar tri dana ne bi trebalo da se uzimaju meso i mesne prerađevine, kao i alkoholna pića. To je zato što su ove namirnice bogate purinima koji direktno utiču na vrednosti mokraćne kiseline.

Jedna od najčešćih analiza u laboratorijama jeste upravo provera krvne slike, odnosno nivoa gvožđa u krvi, zato ćemo posebno obratiti pažnju na pripremu za to. Prvenstveno gladovanje u trajanju od 12 sati, a pre toga izbegavanje konzumiranja crvenog mesa, ribe, kao i svih namirnica bogatih gvožđem, a eventualna terapija protiv malokrvnosti treba da se obustavi ranije i do 10 dana.

Ako ste ispoštovali sve navedene preporuke, odabrali odgovarajuću laboratoriju koja ima kvalitetne testove i materijale, u najvećoj meri možete da budete sigurni u tačnost dobijenih rezultata.

Idi na vrh strane