Dodaj firmu

Na koji način korišćenje drugih lekova može uticati na rezultate koje dobijate u labaratoriji?

; Ažurirano 29.01.2024.
Na koji način korišćenje drugih lekova može uticati na rezultate koje dobijate u labaratoriji?

Iako to nije baš uvek slučaj, utvrđeno je da u zavisnosti od vrste analiza, brojni lekovi i suplementi mogu da utiču na dobijene rezultate u laboratorijama. Preporuka je da, ukoliko ne morate, ne uzimate nikakve lekove bar jedan dan pre dolaska u laboratoriju, a ukoliko su vam oni od životne važnosti da tamo gde je to moguće uzmete ih neposredno nakon vađenja krvi ili uzorkovanja drugih telesnih tečnosti.

Uzimanje lekova može da utiče na laboratorijske rezultate

Verovatno vam je već poznato da pre davanja krvi radi kontrole šećera ne smete da jedete ni prethodnog dana uveče, kao ni da popijete jutarnju kafu. Takav pristup najčešće važi i za lekove, naročito ako kontrolišete parametre koji se tiču bolesti koju već lečite.

Lekari preporučuju na primer da ako ste anemični, a kontrolišete krvnu sliku, najmanje nekoliko dana ne uzimate gvožđe, vitamin B12 i drugu terapiju, kako bi rezultati bili što realniji. Terapija koju uzimaju oni koji pate od različitih hroničnih bolesti poput visokog pritiska, dijabetesa ili različitih srčanih slabosti takođe se ne preporučuje neposredno pre analize krvi, jer u značajnoj meri može da lažira dobijene rezultate.

To važi i za većinu drugih lekova, jer oni uglavnom deluju na ćelijskom nivou i utiču na nivo parametara neophodnih za preciznu analizu vašeg zdravstvenog stanja.

Opšta uputstva lekara pre bilo koje laboratorijske analize, osim onih na koje vas upozore u konkretnim slučajevima, podrazumevaju i neki plan i pripremu. Ako nije drugačije naglašeno, preporučljivo je da se dan pre davanja uzoraka konzumira što lakša hrana ili čak nikakva, a da se krv daje u ranim jutarnjim časovima. U ovom segmentu pripreme naročito je važno i da isključite konzumiranje alkohola, cigareta i kafe.

Intenzivna fizička aktivnost takođe se ne preporučuje najmanje tri dana pre, a nije zanemarljiv ni uticaj nivoa stresa kojem ste izloženi.

U svakom konkretnom slučaju svakako ćete se posavetovati sa svojim lekarom, a ovo su neka opšta uputstva kako da se samostalno dobro pripremite kako biste osigurali najbolje rezultate laboratorijske analize i eventualno sprečili lažne pokazatelje boljeg ili goreg zdravstvenog stanja, posebno kada je o lekovima reč.

Idi na vrh strane