Dodaj firmu

Da li je kalibracija instrumenata preduslov za precizne rezultate u laboratoriji?

; Ažurirano 16.01.2024.
Da li je kalibracija instrumenata preduslov za precizne rezultate u laboratoriji?

Efikasnu kalibraciju instrumenta treba posmatrati kao temelj svih laboratorijskih ispitivanja pacijenta. To je prvi korak ka stvaranju pouzdanih rezultata za pacijente i osiguranju performansi instrumenta. To je razlog zbog kojeg bi laboratorije trebalo da obraćaju više pažnje na održavanje svojih instrumenata.

Kalibracija se koristi za uspostavljanje referentne tačke koja pomaže instrumentima da daju tačne rezultate. Svi merni instrumenti, šta god da mere, zahtevaju kalibraciju. Čak i svakodnevni predmeti, poput kuhinjskih vaga za pripremu hrane, zahtevaju kalibraciju.

Isti princip odnosi se na laboratorijske analizatore, ali umesto da koriste tegove, laboratorije pokreću kalibratore ili „standarde“ sa poznatom koncentracijom.

5 koraka za odabir odgovarajućeg kalibratora

  1. Koristite nezavisni kalibrator sa nezavisno dodeljenim vrednostima i koji nije optimizovan za rad sa bilo kojim određenim instrumentom ili sistemom reagensa.
  2. Koristite kalibrator sa istom matricom kao i uzorak pacijenta. (npr. prilikom kalibracije testova hemije urina osigurajte da ste odabrali kalibrator zasnovan na urinu)
  3. Koristite kalibrator sa više analita sa dugim rokom trajanja, to će uštedeti vreme i novac u laboratoriji.
  4. Koristite kalibrator koji je potpuno u skladu sa referentnim materijalima. Ovo osigurava uporedive i tačne rezultate ispitivanja.
  5. Važno je znati kada treba ponovo izvršiti kalibraciju. Da biste osigurali da vaš instrument uspostavlja pouzdanu osnovnu liniju i da gradite jaku osnovu za tačne rezultate pacijenta, preporučuje se česta rekalibracija.

3 koraka do uspešne laboratorijske kalibracije

  1. Sledite uputstva proizvođača za kalibraciju instrumenta ili reagensa.
  2. Procenite potrebnu učestalost kalibracije prilikom validacije testova. U zavisnosti od stabilnosti testa, možda će biti potrebno vršiti kalibraciju češće / ređe.
  3. Ponovno kalibrirajte svaki put kada se promeni serija reagensa, osim ako ne možete pokazati da promena broja partija reagensa ne utiče negativno na kontrolne vrednosti i rezultate pacijenta.
Idi na vrh strane