Dodaj firmu

Šta je sve potrebno da biste postali sudski tumač?

; Ažurirano 29.01.2024.
Šta je sve potrebno da biste postali sudski tumač?

Postoje jasno definisani uslovi, koje navodi Ministarstvo pravde Republike Srbije, a odnose se na sve one osobe, koje imaju želju da steknu zvanje sudski tumač.

Vrlo je važno napomenuti da Ministarstvo pravde naše zemlje u skladu sa potrebama raspisuje zvaničan konkurs za sve zainteresovane, te tom prilikom navodi i vrlo jasno uslove konkursa, koji naravno mogu biti po potrebi izmenjeni. Zato jeste vrlo važno da svako ko želi da postane sudski tumač ispuni te zahteve i prijavu izvrši na za to propisani način.

Isključivo u slučajevima kada predsednici viših sudova na području naše zemlje procene da ne postoji dovoljno sudskih tumača, odnosno sudskih prevodilaca za određeni jezik, oni će se zvanično obratiti Ministarstvu pravde i zahtevati da bude raspisan zvaničan konkurs za sudske tumače. U tom slučaju je Ministarstvo dužno da obezbedi nesmetani rad komisije, koja će proceniti sve pristigle prijave, te naravno da konkurs raspiše uz poštovanje pravila.

Koji su uslovi za sticanje zvanja sudski tumač?

Dakle, kada Ministarstvo pravde Republike Srbije već objavi konkurs, biće navedeni precizno i uslovi za sve kandidate. A ti uslovi na prvom mestu podrazumevaju da kandidat mora imati adekvatna zvanja. Pod tim se prvenstveno misli na diplomu Filološkog fakulteta za određeni jezik. U principu se zahteva akademsko zvanje od svakoga ko pristupa konkurisanju, te se podrazumeva da je to osnovni zahtev. Međutim, postoji mogućnost i da lica koja poseduju adekvatne sertifikata o nivou poznavanja određenog stranog jezika mogu da pristupe konkurisanju, ali to svakako zavisi od samog konkursa.

Sledeći zahtev je poznavanje pravne terminologije na prvom mestu, te pet godina radnog iskustva u oblasti prevođenja.

Sve relevantne dokaze o tome mora dostaviti svaki kandidat prilikom konkurisanja, a svakako će taksativno biti navedeno koji su to zahtevi.

Važno je da kandidat dostavi i sve ono što bude bilo navedeno u konkursu, što uglavnom podrazumeva radnu biografiju, zatim diplomu, kao i potvrdu o zaposlenju, te dokaz da ima dovoljno iskustva u prevođenju i korišćenju stručne terminologije.

Tek posle toga se sastaje komisija, koja je formirana od strane nadležnog Ministarstva, te članovi te komisije vrše procenu svih prispelih zahteva i na kraju donose odluku.

Izuzetno je važno da svi koji žele da steknu zvanje sudski tumač znaju da se ovaj konkurs ne objavljuje često, već samo kada se ukaže potreba, te da se uopšteno govoreći ne bira veliki broj sudskih tumača posebno za tražene jezike. Zato treba pažljivo pratiti konkurs nadležnog ministarstva i izvršiti prijavu na vreme.

Idi na vrh strane