Dodaj firmu

Ultrazvučni pregledi u trudnoći u ginekološkoj ordinaciji

; Ažurirano 17.01.2024.
Ultrazvučni pregledi u trudnoći u ginekološkoj ordinaciji

Tokom trudnoće obavezni su određeni ultarzvučni pregledi kojima se prati razvoj i rast ploda. Svaki ultrazvuk u trudnoći je važan a prvi ultrazvuk se radi nakon 7 nedelje trudnoće, jer je sve pre toga suviše rano. Plod se ne vidi dobro pre 7 nedelje i ne može se ponekad precizno utvrditi da li se radi o jednoj ili više beba. Prvi ultrazvučni pregled služi za utvrđivanje trudnoće. Nije retkost da trudnice požure sa prvim ultrazvučnim pregledom i odu odmah nakon pozitivnog testa na trudnoću, ali na taj način mogu samo da se uznemire, jer se plod pre 7 nedelje nije sasvim formirao, pa ne mogu da se daju jasne prognoze.

Oko 12-13. nedelje vreme je za drugi ultrazvuk on se obično radi zajedno sa Dabl testom. Dabl test se radi iz krvi trudnice, a ujedno se radi i ultrazvuk kako bi se pratilo stanje ploda.Ukoliko Dabl test nije dobar uglavnom se trudnici preporučuje da radi amniocentezu- uzimanje uzorka plodove vode, koji daje preciznije rezultate i otklanja sumnju u potencije abnormalnosti ploda, ili ih u nekim slučajevima potvrđuje. Ova intervencija radi se i ako trudnica ima preko 35 godina, jer zbog godina spada u rizičnu grupu.

Između 22 i 24. nedelje radi se ekspertski ultrazvuk. 4D ultrazvuk služi da preciznije odredimo veličinu bebe koja sada već dobija oblik bebe, ovim ultrazvukom određuje se veličina mozga, obim udova, obim glave i drugi važni parametri koji nam pokazuju da je sa bebom sve u redu i da se razvoj odvija normalno. Razvojem novih tehnologija, danas na raspolaganju imamo i 5D ultrazvuk kojim dobijamo još jasniji prikaz festusa i preciznije mere.

Nakon toga u kasnijoj trudnoći radi se još nekoliko ultarzvučnih pregleda, kojim se prati razvoj i težina bebe, napredak u težini i svakim narednim ultrazvukom se određuje optimalni termin kada se očekuje porođaj. Ukoliko je težina bebe veća od prosečne u nekim slučajevima veća od 4 kg, razmišlja se o carskom rezu kao načinu porođaja, jer veličina bebe može biti potencijalni rizik za prirodni porođaj.

U 9. mesecu radi se ultrazvučni pregled na svakih 5-7 dana kako bi se ispratio položaj bebe i utvrdilo da li se beba namestila kako treba. Ukoliko se beba nije okrenula na dole, već do samog termina je u istom položaju, to takođe može biti razlog za carski rez.

Na samom porođaju obavezno se radi ultrazvučni pregled kako bi se još jednom utvrdili svi parametri. Nekada beba promeni položaj baš pred porođaj i tada se mora pravilno odreagovati kako bi i trudnica i beba kroz porođaj prošle bezbedno.

Idi na vrh strane