Dodaj firmu

Do koje gestacione nedelje je bezbedno uraditi kiretažu?

; Ažurirano 16.01.2024.
Do koje gestacione nedelje je bezbedno uraditi kiretažu?

Kiretaža ili abortus je instrumentalni namerni prekid trudnoće na lični zahtev trudnice koja je starija od 16 godina ili uz odobrenje roditelja ukoliko je trudnica mlađa od 16 godina.

Kiretaža je namerni prekid trudnoće a može se izvesti do 10. gestacione nedelje trudnoće. Razlozi za kiretažu mogu biti moralni, zdravstveni, fizički.

Sam proces izvodi se u lokalnoj ili kratkoj intravenskoj anesteziji. Sama procedura traje od 5-10 minuta, a nakon intervencije na klinici se ostaje oko sat vremena i potrebno je da pacijentkinja miruje kako bi se pratilo njeno zdravstveno stanje i intezitet krvarenja. Nakon odlaska sa klinike savetuje se mirovanje a sa uobičajnim aktivnostima se može nastaviti sledećeg dana.

Kiretaža je intervencija koja podrazumeva upotrebu instrumenata, a može se izvesti uz pomoć različitih tehnika, od kojih je najstariji i tradicionalni instrumentalni pristup, kao i hemijski ili farmakološki koji je noviji način i sve popularniji u svetu i kod nas. Moguće je i kombinovati ove dve metode.

Mnogo žena se pita kakve su i kolike su komplikacije nakon kiretaže i da li je moguće opet ostati u drugom stanju bez komplikacija. Odgovor na ovo pitanje zavisi od godina, zdravstvenog stanja i higijenskih uslova u kojima se kiretaža izvodi.

Najveća opasnost vreba od infekcija koje mogu nastati u toku same intervencije ili ukoliko dođe do zaostatka rezudalnog posteljičnog tkiva ili već postojeće infekcije, kao što je cervicitis ili vaginoza.

Ukoliko se izvede u predviđenom roku i zakonskom roku, kiretaža je u velikom broju slučajeva bezbedna.

Komplikacije su češće u kasnijem periodu kada se radi kiretaža iz medicinskih razloga.

U određenim situacijama i nakon lekarskog nalaza i pregleda, ponekad je kiretaža i obavezna ukoliko se fetus ne razvije, a u materici ostane posteljica i embrionalno tkivo, te se zbog zdravlja trudnice mora obaviti ova ginekološka procedura, koja je poznatija i kao evakuciona kiretaža, koja se takođe radi do 10. nedelje trudnoće.

Nakon 10. nedelje trudnoće kireaža se može obaviti samo na osnovu lekarskog mišljenja, medicinskih indikacija i moralno pravnih razloga kada se detaljnim analizama utvrdi da postoji velika mogućnost za teški oblik telesnog ili mentalnog  oštećenja deteta.

Ukoliko je abortus odluka pacijentkinje, ona zadržava pravo da o tome samostalno odlučuje, bez odobrenja partnera, roditelja ili treće osobe.

Kiretaža je osetljivo, moralno, zdravstveno i pravno pitanje i intervencija koja se mora planirati veoma pažljivo, a  lekarski tim koji je obavlja mora se držati pravnih, medicinskih i moralnih okvira, poštujući prava i želje i što je najvažnije život pacijentkinje.

Idi na vrh strane