Ovim pregledom se utvrđuje zdravlje genitalnog trakta kod žene, uz pomoć određenih dijagnostičkih procedura. Najčešće se savetuju pregledi počevši od 16-e godine života, odnosno, od stupanja u seksualne odnose, pa sve do 70-e godine, a po potrebi i kasnije.
Ginekološki pregled – kako izgleda?
Ceo pregled sastoji se iz nekoliko koraka. Lekar će najpre porazgovarati sa vama, odnosno sačiniti anamnezu. To bi značilo da ćete navesti bolesti od kojih ste bolovali od rođenja do sadašnjeg trenutka, odgovorićete na pitanja o bolestima koje su se javljale u vašoj porodici, i na kraju, objasnićete tegobe koje sada imate.
Ono što čini suštinu ginekološkog pregleda jeste:
-
Pregled sa kolposkopijom (uz pomoć specijalnog aparata kolposkopa, posmatra se grlić materice i eventualne promene na njemu)
-
Uzeće vam se brisevi, tzv. papanikolau test i vaginalni sekret. Spomenimo da je papanikolau test koji otkriva premaligne i maligne promene grlića materice. Ukoliko je nalaz pozitivan, to je znak za eventualno postojanje nekog problema. Što se tiče vaginalnog sekreta, postoji šest grupa, a određivanje grupe pomaže u dijagnostici oboljenja.
-
Posle ovih pregleda, vaš doktor će dati završno mišljenje i prepisati terapiju ili vas eventualno uputiti na dopunske dijagnostičke procedure.
Ginekološki pregled – kada se radi?
Tegobe koje možete osećati mogu biti razne od: bolova u maloj karlici, koji mogu nastati odjednom ili postepeno; krvarenje koje nije uobičajeno, na primer, posle seksualnog odnosa ili posle kašnjenja menstrualnog ciklusa; kašnjenje menstruacije ili obilni i bolni ciklusi ili neredovni; pojačanja sekrecija iz vagine; trudnoća; krvarenje u menopauzi; nemogućnost začeća i drugi razlozi. I ukoliko žena nema nikakve tegobe i smatra se potpuno zdravom sa ginekološke strane, ipak bi trebalo jednom godišnje da obavi preventivni pregled.
Ginekološki pregled iskustva:
Bimanuelni pregled ginekologa obuhvata karakteristike grlića i tela materice, jajovoda i jajnika, zatim ultrazvučni pregled male karlice vaginalnom sondom ili sondom preko trbuha uz napunjenu bešiku. Ovom metodom se može sagledati unutrašnjost materice, te struktura i veličina jajnika.
Ginekološki ultrazvuk
Ginekološki ultrazvuk se vrši da bi se ispitalo sledeće – bešika, jajnici, materica, cerviks i Falopijanova tuba. Ovaj pregled se može raditi transabdominalno ili transvaginalno.
Transabdominalni ultrazvuk
Lekar će vas zamoliti da sat i po pre pregleda popijete 4-6 čaša tečnosti. Ležaćete na leđima ili na boku. Na vaš stomak biće stavljen gel koji će poboljšati kvalitet ultrazvučnih talasa, a mali instrument koji se naziva sonda, pomera se po vašem stomaku. Slika organa se vidi na monitoru.
Transvaginalni ultrazvuk
Za razliku od transabdominalnog ultrazvuka, za ovu metodu bešika mora biti prazna. Pacijentkinja će biti zamoljena da legne na leđa i da noge blago raširi. Tanka sonda sa gelom se stavlja u vaginu. Transvaginalni ultrazvuk daje mnogo jasniju sliku, iz prostog razloga, jer je sonda mnogo bliža organima koji se pregledaju.
Kako izgleda prvi ginekološki pregled?
Prvi ginekološki pregled se prepuručuje u 18-oj godini života. Neki od razloga da mlade devojke posete ovog lekara su:
-
ukoliko devojka ima 16 godina a još nije dobila prvu menstruaciju
-
ukoliko je postala seksualno aktivna
-
ukoliko je devojka seksualno aktivna, a izostaje menstruacija
-
obilan sekret ili svrab u predelu genitalija
-
grčevi u donjem delu stomaka
- želja za savetovanjem u vezi kontracepcije...
Mlade devojke trebalo bi da znaju da ginekološki pregled može biti neprijatan, ali ne i bolan. Potrebno je opustiti se i smanjiti napetost, samim tim pomažete vašem doktoru i pregled će brže biti završen. Ne biste smeli da dopustite da to što osećate stid ili neprijatnost bude prepreka da postavite pitanja koja želite vašem lekaru.
Ginekološki pregled – cena
Cena ginekoškog pregleda se kreće u rasponu od 2000 do 3500 dinara.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate ordinacije ispod teksta.