Dodaj firmu

Najopasnija stanja na koja bi trebalo da vas upozore u ginekološkoj ordinaciji ako ste u drugom stanju

; Ažurirano 17.01.2024.
Najopasnija stanja na koja bi trebalo da vas upozore u ginekološkoj ordinaciji ako ste u drugom stanju

Ukoliko ste trudni i uplašeni, i nemate dovoljno informacija ili ako Vam je prva trudnoća, onda morate da znate za moguće opasne pojave u trudnoći, koje se ne događaju toliko često ali je potrebno znati za njihove simptome i prepoznati ih radi pravovremenog lečenja.

Na te pojave bi trebalo da Vas upozori Vaš ginekolog, kada Vas savetuje o ponašanju i navikama u trudnoći.

Neke od tih pojava su opasne po život mame i bebe, a neke su samo prolazne smetnje koje se uspešno rešavaju adekvatnom terapijom u trudnoći.

Jedna od njih je gestacijska hipertenzija koja se dijagnostikuje na osnovu povišenog krvnog pritiska posle 20. nedelje trudnoće, ukoliko je trudnica ranije imala normalni pritisak. Ovo je jedna od prolaznih stanja koja se vezuju za trudnoću, a obično nestaje nakon nje.

Preklampsija je sa druge strane ozbiljno stanje koje se često završava smrtnim ishodom za plod i majku. Može da izazove prevremeni porođaj i samim tim ugrozi život mame i bebe. Preklampsija može biti rana pre 34. nedelje i kasna posle 34. nedelje.Ukoliko se preklampsija javi odmah na početku trudnoće, to nije dobar znak i obično znači ozbilje komplikacije i gotovo siguran prevremeni porođaj. Ova bolest je progresivna ali se može držati pod kontrolom adekvatnom terapijom.

Teškom preklampsijom smatra se ukoliko imate sledeće pridružene simptome; intenzivnu glavobolju, smetnje sa disanjem, porast kreatinina u serumu.

Faktorima rizika za pojavu preklampsije smatraju se; trudnoća pre 20. godine i nakon 35.godine, hipertenzija, šećerna bolest, trombofilije, gojaznost i druge.

Simptomi na koje bi trebalo da obratite pažnju a koji mogu ukazivati na preklampsiju su: Naglo dobijanje na težini, otečenost,smetnje sa vidom, bol u stomaku, krvarenje, mučnina, malaksalost.

Ukoliko imte neke od ovih simptoma obavezno obavestite svog lekara.

Uzrok preklampsije je loše razvijena posteljica u prvom trimestru trudnoće. Nerazvijena posteljica stvara štetne supstance koji oštećuju krvne sudove majke.

Preklampsija zahteva hospitalizaciju i lečenje u bolničkim uslovima uz adekvatnu terapiju. Ponekad je neophodan hitan porođaj, ukoliko je trudnoća starija od 34 nedelje, ukoliko je ranija trudnoća, svakodnevno se prati stanje fetusa i trudnice.

Preklampsija može biti fatalna za plod i majku, ali i izazvati razičita stanja ukoliko se adekvatno ne leči:

  • Moždani udar
  • Disfunkcija jetre
  • Krvarenje
  • Slepilo
  • HELLP sindrom
  • Eklampsija
Idi na vrh strane