Dodaj firmu

Šta uraditi sa svojim starim mobilnim telefonom?

; Ažurirano 16.01.2024.
Šta uraditi sa svojim starim mobilnim telefonom?

Tehnologija je uvek promenljiva oblast sa novim uzbudljivim izumima koji se pojavljuju svake godine. To često znači da mnogi od nas osećaju potrebu da nadograde svoju tehnologiju, posebno svoje mobilne telefone, svakih 18 meseci do dve godine. To znači da ima dosta starih mobilnih telefona i punjača koji leže u fiokama, ormanima i drugim delovima kuće.

Ali šta možete da uradite sa svojim neiskorišćenim, neželjenim ili polomljenim telefonima? Možete pomoći okolini i zaraditi nešto novca recikliranjem mobilnog telefona.

Reciklirajte stari mobilni telefon

Mobilni telefoni sadrže supstance koje bi mogle biti izuzetno štetne za okolinu ili ljude ako se nepravilno odlažu. Neki sadrže materijale, kao što su živa i olovo koji su povezani sa izazivanjem raka kod ljudi i koji bi mogli biti neverovatno opasni ako se pustio u životnu sredinu. Iako moderne slušalice sadrže znatno manje štetnih materija od mobilnih telefona nekada, one i dalje mogu biti neverovatno štetne ako se nepravilno odlažu. Zato je toliko važno da se mobilni telefoni recikliraju odgovorno.

Da li je bezbedno reciklirati mobilne telefone?

Recikliranje mobilnih telefona sa pouzdanom kompanijom je potpuno bezbedno da se uradi zato što će one  rešiti uklanjanje štetnih hemikalija za vas, osiguravajući da one ne naruše štetu  ljudima ili životnoj sredini.

Recikliranjem mobilnih telefona na kreativne načine takođe štedite tehnologiju od nepotrebnog odlaska na deponije i zagađivanja životne sredine.

Šta se dešava sa recikliranim mobilnim telefonima?

U zavisnosti od potražnje, kompanija kojoj ste poverili svoj telefon će pratiti globalnu potražnju na tržištu za određenim modelima.

Koliko vredi moj stari telefon?

Vaš stari telefon bi mogao da vredi preko 100 ili 200 evra u zavisnosti od marke, modela i starosti uređaja. Doduše, nekoliko faktora bi moglo da utiče na cenu primljenu za uređaj. Na primer, što je uređaj noviji, veća je verovatnoća da ćete dobiti više novca za njega, ogrebotine ili polomljeni ekran će spustiti cenu i u zavisnosti od modela, neki vrede više od drugih što će na kraju uticati na cenu koja se navodi.

Ako želite da saznate koliko vaš uređaj vredi, možete lako da potražite uređaj da biste dobili trenutnu ponudu u odabranoj kompaniji.

Još uvek niste sigurni zašto bi trebalo da reciklirate uređaj kod nas? Evo još 10 razloga osim spasavanja životne sredine zašto bi trebalo da reciklirate.

Čak i ako vaš uređaj ima smrskan ekran ili je oštećen od vode, ipak možete da izvučete određenu svotu novca za to.    Telefoni mogu biti oštećeni ili pokvareni na sve načine. Sve dok telefon ne pukne na pola, verovatno ćete moći da ga odnesete na reciklažu. Reciklažom činite dve dobre stvari, čuvate životnu sredinu a možete zaraditi određenu svotu novca u zavisnosti od stanja telefona.

Kako god da odaberete da se bezbedno rešite starog mobilnog telefona, takođe morate da uzmete u obzir sopstvenu bezbednost kada su u pitanju vaši lični podaci. Pre nego što pošaljete stari mobilni telefon na reciklažu uverite se da ste uradili sledeće:

Uklonite SIM karticu sa telefona: SIM kartice mobilnog telefona često sadrže mnogo ličnih informacija kao što su adrese, brojevi telefona i stare tekstualne poruke. Obavezno uklonite SIM karticu pre nego što pošaljete telefon na reciklažu. Takođe, ukoliko ne menjate mobilne mreže, biće vam potrebna SIM kartica za novi telefon. Ako ćete se rešiti stare SIM kartice, obavezno presecite metalni čip pre nego što je bacite kako biste bili sigurni da niko drugi ne može da se dočepa vaših ličnih detalja.

Uklonite memorijsku karticu sa telefona: Mnogi moderni slušalice koriste Micro SD kartice za skladištenje fotografija, video zapisa i preuzimanja. Ovu memorijsku karticu treba ukloniti sa mobilnog pre recikliranja. Kartica se zatim može koristiti na novom mobilnom telefonu ili na drugim uređajima kao što su digitalni fotoaparati.

Ostali kreativni načini da reciklirate stari mobilni bez prodaje

Dajte telefon svojoj deci kao svoj prvi telefon: U ovim modernim vremenima, nije retkost da deca traže mobilne telefone za rođendan ili Božić. Međutim, roditelji ne žele da potroše puno novca za nov telefon koji bi potencijalno mogao da bude oštećen u roku od nekoliko dana. Prosleđivati stariji telefon koji još uvek radi mogao bi da bude odličan kompromis pošto se tehnologija još uvek koristi ali neće biti velika šteta ako se pokvari.

Koristite kao mobilni hotspot: Pretvaranje starog pametnog telefona u mobilni hotspot je prilično jednostavna i korisna stvar. Kliknite na podešavanja na pametnom telefonu i izaberite opciju "Wireless & Networks" iz podešavanja. Potražite opciju "Portable Wi-Fi Hotspot" i dodirnite dugme dok se ne pojavi potvrdni znak. Na ovaj način ćete automatski uključiti funkciju Wi-Fi hotspota na pametnom telefonu, pretvarajući uređaj u bežičnu pristupnu tačku koju možete da povedete bilo gde sa s obzirom na povezivanje normalnog telefona sa internetom.

Pretvorite se u stalni bebi monitor: Za one zabrinute roditelje napolju, možete lako da pretvorite stari pametni telefon u bebi monitor sve dok vaš stari telefon još uvek ima radnu kameru i wifi konekciju. Postoji veliki broj aplikacija koje će vam pomoći u ovome kako biste samouvereno mogli da pazite na svog mališana dok ste napolju.

Uklonite zaključavanje PIN-a: Ako ste koristili PIN kôd ili zaključani ekran da biste zaštitili mobilni telefon, trebalo bi da ga uklonite pre recikliranja telefona. To će omogućiti da vaš mobilni u budućnosti koriste drugi ljudi.

Idi na vrh strane