Svi verovatno znamo nekoga koga muci angina pektoris ili je možda imamo i sami. Ovo je prvi stadijum koronarne bolesti koji se ispoljava anginoznim bolom ili napadom i prethodi infarktu srca. Simptomi angine pektoris dosta podsećaju na infarkt miokarda, koji ume da potraje dosta duže.
Ono što odlikuje anginu pektoris jeste bol iza grudne kosti koji često varira po intenzitetu, od blagog do snažnog bola. Taj bol prati osećaj pritiska i stezanja u grudima, često i gušenje, pri čemu se širi u levu ruku, levo rame ili vilicu. Ponekad jaku bol možete osetiti na netipičnom mestu kao što je predeo između lopatica, bol u ramenima (češće levom), u čašicama ili samo u laktu; tom prilikom se dešava da bol traje i oko desetak minuta, uglavnom ga prati nagli skok krvnog pritiska, koji se posle ovog napada brzo normalizuje.
Kada govorimo o infarktu miokarda, njega prati iznenadan i nagli osećaj slabosti, jako preznojavanje, osećaj nedostatka vazduha u plućima. Tup bol u plućima u slučaju nastanka infarkta miokarda veoma je sličan sa anginoznim napadom, međutim, razlika je u tome što on ume da potraje i duže od pola sata, nekada i više od par sati i često je toliko intenzivan da je nepodnošljiv.
Ova manifestacija bolesti dolazi nakon doživljenog jakog stresa ili svakodnevnog fizičkog napora. Prepoznatljivi angina pektoris simptomi su anginozni napadi koji traju od tri do pet minuta, nakog čega se povlače – slabe, sve dok ne prestanu. Kod ljudi kojima je već dijagnostikovana angina pektoris, ovaj napad mogu dobiti i pri uobičajenim svakodnevnim aktivnostima i minimalnim fizičkim naporima. Kao primer možemo navesti, najobičnije penjanje uz stepenice. Napad se dešava zbog toga, što su organizmu potrebene veće količine kiseonika usled napora, međutim kiseonik ne dospeva u dovoljnoj količini u srce.
Ova vrsta bolesti nastupa potpuno nenajavljeno, pri čemu se anginozni napadi javljaju i u snu i kada čovek odmara. Do ovakvih simptoma dolazi zbog značajnog ili čak potpunog zapušenja krvnog suda, kada krv potpuno iznenada prestane dolaziti u potrebnim količinama u srce. Ako se ovakvo stanje produži, postoji velika verovatnoća da će obolela osoba doživeti infarkt. Za razliku od stabilne angine pektoris, ovde su simptomi znatno izraženiji, odnosno, napad je produžen i traje najmanje petnaest minuta, nekad i preko pola sata, čak i pored svih mera koje čovek preduzima da bi pomogao sebi, kao što je ležanje u krevetu i potpuno mirovanje.
Na sreću, ovo je vrlo redak oblik bolesti i prisutan je tek kod 2% obolelih. Tipični simptomi za spazmičnu anginu pektoris su kontrakcije u predelu grudi i bolovi u grudnom košu. Jako probadanje u grudima se sanira brzo lekovima koje prepiše kardiolog.
Ono što želimo istaći jeste da se stabilna angina pektoris ne sme zapustiti u lečenju, jer može preći u nestabilnu anginu pektoris, koja je kako smo pročitali, teže oboljenje i rizik od infarkta je daleko veći.
Bol i stezanje u grudima se javlja zbog toga što koronarni krvotok nije u stanju da obezbedi srcu potrebnu količinu krvi, pa nastaje takozvana ishemija miokarda. Drugim rečima to bi značilo – slaba prokrvljenost. Najčešći uzročnik ovog oboljenja jeste ateroskleroza koja dovodi do sužavanja prečnika krvnih sudova srca. Dosta faktora može dovesti do nastanka angine pektoris, kao što su povišen krvni pritisak, visoke vrednosti triglicerida i holesterola u krvi, šećerna bolest, gojaznost, stres, slaba fizička aktivnost, pušenje, a svakako postoji i genetska predodređenost.
U slučaju da se dogodi napad angine pektoris, pacijentu se daju 1 do 2 lingvalete nitroglicerina, čime se nastoji prekinuti dejstvo simptoma. Preporučuje se i davanje nekog anksiolitika kako bi se pacijent primirio i kako bi se usporio puls, jer se svako uplaši, što je prirodna reakcija. Ako nema nitroglicerina, preporučuju se antagonisti kalcijuma, posebno u slučaju napada koji je povezan sa visokim krvnim pritiskom. Lekar će vam savetovati da se pobrinete o svom zdravlju, tako što ćete ukloniti sve faktore rizika, kao što su gojaznost, pušenje, visok krvni pritisak, a kod dijabetičara da se postigne dobra kontrola glikemije.
Za specijalistički pregled kardiologa, potrebno je u proseku izdvojiti od 3500 do 5000 dinara.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate ordinacije ispod teksta.