Dodaj firmu

Čemu služi građevinska limarija?

; Ažurirano 30.01.2024.
Čemu služi građevinska limarija?

Neretko ljudi ne razmišljaju o tome šta je sve potrebno da bi se jedan objekat bilo koje namene izgradio. Dovoljno je samo da se usele po njegovom završetku.

Ali nijedan objekat zapravo ne može da bude izgrađen, ako se ne koristi gradjevinska limarija. Svi oni oluci, cevi, kape za dimnjake, lajsne i drugi sitniji i krupniji delovi svrstavaju se upravo u građevinsku limariju.

Šta je sve potrebno za ugradnju građevinske limarije?

Nije tajna da se na tržištu rada sve više traže limari, koji su specijalizovani za rad u građevinarstvuU pitanju su majstori koji predstavljaju neizostavni deo tima za gradnju stambenih, poslovnih i objekata druge namene. Jednostavno govoreći, bez njih, ne može da bude završen nijedan objekat.

Koliko god dobar alat imali ovi majstori, ako građevinska liamrija nije kvalitetna, budući korisnici konkretnog prostora će, sasvim sigurno imati mnogo muka. Upravo iz tog razloga je neophodno psoebno obratiti pažnju kako na kvalitet samog alata, koji koriste građevinski liamri, tako i na kvalitet limarije.

Na prvom mestu se ovi majstori služe lemilicom i aparatom za zavarivanje. Međutim, građevinska limarija ne može da bude ugrađena bez korišćenja i drugih mašina i alata, kao što čekići, bušilice, makaze i turpije, ali i prese.

Šta je građevinska limarija?

Najjednostavnije bi bilo reći da građevinska limarija predstavlja sistem limova i drugih elemenata, koji se koriste za odvod voda sa krova.

Dakle, u nju osim oluka i cevi, spadaju i limovi i lajsne različitih vrsta, ali i obloge za dimnjake i kape za dimnjake. Naravno da se tom prilikom za ugradnju koriste i kuke i držači, koji se najčešće izrađuju od aluminijumskog, bakarnog ili pocinkovanog plastificiranog lima. Obično se debljina lima u tom slučaju kreće između 0,5 i 0,7 milimetara.

Ono po čemu je pocinkovani lim kao materijal od koga se izrađuje, pored ostalog i građevinska limarija, specifičan jeste njegova izuzetno duga trajnost, koja se procenjuje na 25 do 30 godina. Ali kada je u pitanju bakarni lim, slobodno se može reći da je reč o materijalu koji može doveka trajati.

Danas se građevinska limarija proizvodi u okviru automatizovanih proizvodnih linija, tako da nema mesta greškama. Dodatna prednost takvog načina proizvodnje leži u tome što klijent može izneti zahtev za izradom građevinske limarije po meri, a što u velikoj meri poboljšava i kvalitet samog objekta u koji se tako izrađena građevinska limarija ugrađuje.

Šta je građevinska galanterija?

Mnoge ljude koji se ne bave limarskim zanatom i nemaju baš mnogo dodira sa njime često zbunjuje odrednica građevinska galanterija, koja je zapravo potpuno razdvojena od građevinske limarije.

Primera radi, u građevinsku galanteriju spadaju krajevi oluka, ali i ukrasi za oluke ili ukrasne vetar lajsne. Isto tako su i nosive konzole i takozvana kolena, ali i nosači cevi, te izbacivači vode svrstani u građevinsku galanteriju.

Uglavnom se koriste kako bi poboljšali određeni objekat u estetskom smislu.

I koliko god građevinska galanterija bila važna, nema spora da je građevinska limarija zapravo mnogo važnija u praktično smislu, prosto zato što od njenog kvaliteta u velikoj meri zavisi i kvalitet samog objekta, odnosno kvalitet njegovog krovnog prekrivača.

Firme povezane sa tekstom

Gradjevinska limarija Hardlim

Izaberite najkvalitetnije proizvode iz oblasti građevinske limarije i crne metalurgije, posetite kompaniju Hardlim. U našoj ponudi nalazi se proizvodi od lima za krovove i fasade. Takođe, nudimo uslužno sečenje, savijanje i bušenje limova na CNC mašinama
Pročitaj više

Mihaila Petrovića 55
Borča, Beograd
Idi na vrh strane