Učinite Vaš stambeni ili poslovni prostor još lepšim sa unutrašnjim i spoljašnjim dekoracijama toplih duginih boja. Firma AG Adaptacije je specijalizovana za sve vrste završnih radova u građevinarstvu koje izvodimo po “sistemu ključ u ruke”
Pročitaj više
Da li ste čuli šta je stuco? U pitanju je dekorativna tehnika koju izvode moleri kod krečenja – farbanja zidova, a zbog čega je ona specifična u odnosu na druge, i zašto bi trebalo da možda postane vaš izbor, saznajte u nastavku teksta, gde vas očekuje mnogo korisnih i zanimljivih informacija za ovu temu.
Kada kažemo spatulat, mislimo na kit koji je visokokvalitetan, i pre svega dekorativan. Jer, svako od nas voli da mu unutrašnjost prostora bude harmonična, te da sve zajedno čini jednu skladnu celinu. Pri tome mislimo na same zidove, njihovu teksturu i boju, kao i na nameštaj koji se već nalazi u prostoru, tepihe, lustere... Sve se nekako mora uklopiti.
Ako ste se odlučili za dekoraciju zidova, stuco je odličan izbor.
Ne morate da brinete, ne postoji samo jedna nijansa ovog premaza, moći ćete da pronađete razne u ton karti i da se odlučite za onu koja najviše prija vašem oku i savršeno se uklapa u ambijent.
Interesantno je da se nijanse mogu mešati sasvim proizvoljno u različitom odnosu, tako da zasigurno dobijate tonalitet koji niko drugi nema.
Kako se sve to radi? Pre svega, potrebno je da zidovi budu dobro izgletovani, a onda se nanosi premaz koji je zaštitni i koji priprema zid da primi dekorativnu podlogu. Vreme koje je potrebno za sušenje je oko šest časova.
Stuco može i da se razredi sa vodom i to maksimalno do tri posto.
Tehnika rada je takva da se stuco nanosi nerđajućom gletericom, izrađenom od metala i to u minimalno tri sloja. Naravno, potrebno je da se dobije i struktura. To se radi metalnom gletericom, dok je još materijal u takozvanom pastoznom stanju, odnosno, podseća na gustinu paste.
Za to postoje razne tehnike, a koja će biti primenjena, na kraju zavisi od toga koji efekat se želi postići. Na kraju ostaje da se finalizuje, tako što se postiže finalni izgled, i to se radi tako što se suvi materijal polira, takođe uz pomoć metalne gleterice.
Nekada ljudi žele visoki sjaj. U ovom slučaju, iskoristiće se vosak, tako da se vrši dodatno poliranje sa voskom koji ima i zaštitnu ulogu. Stuco možete da brišete vlažnom krpom i on je otporan na to, ali samo ako je prethodno voskiran.
Radi se na temperaturi koja je od osam stepeni do trideset pet, a naneti slojevi će se osušiti za od četiri do šest sati. Preporučuje se da da se sačeka toliko vremena pre nego što se nanese svaki sledeći sloj, radi postizanja što boljeg efekta.
Naravno, sve zavisi od toga koliko su debeli slojevi, a za precizna uputstva potrebno je da se pogleda i pročita tehnički list samog proizvoda.
Pakovanja se kreću od 3 i 5 kg, a za površinu od 67 kvadratnim metara, na primer, biće vam potrebno oko 30 kilograma ovog proizvoda. Da biste dobili preciznu cenu i saznali koji novčani iznos treba da izdvojite, najbolje je da se posavetujete sa majstorima koji će posao izvoditi.
*Za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate oglašivače koji se nalaze na stranici koju upravo čitate na našem portalu.