Dodaj firmu

Kako izgleda planinski turizam u Srbiji?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako izgleda planinski turizam u Srbiji?

Pored Kopaonika i Zlatibora, kao naše najposećenije planine izdvajaju se i Divčibare, Stara planina, Tara, Fruška gora. Da li je reč o dobroj reklami ili su ove planine s razlogom najposećenije?

Pokušaćemo da odgovorimo na ovo pitanje kroz ponude aktivnosti ovih planina, njihove atrakcije, ali i njihovu okolinu. Saznaćete koje su to glavne ponude tokom letnje, a koje tokom zimske sezone. I koje su to prednosti, a koje mane ovih planina. Predstavljamo vam ponudu planinskog turizma u Srbiji.

Aktivnosti na najposećenijim planinama Srbije

Aktivnosti na planinama se drastično razlikuju po sezonama. Planine koje teže da postanu najposećenije i koje to jesu, konstantno rade na obogaćivanju aktivnosti tokom cele godine.

Skijanje kao glavna zimska aktivnost i simbol planinskog turizma se nalazi u ponudi gotovo svih naših najposećenijih planina. Međutim, kvalitet ponude varira. Svakako je najkvalitetnija ponuda na Kopaoniku, pa je ova planina pravi skijališki centar Srbije, ali moramo skrenuti pažnju i da je ovo ujedno najskuplja planina za skijanje.

Odmah zatim su tu Zlatibor i Stara planina, koja polako postaje sve posećenija upravo zbog skijanja. Tara takođe nudi mogućnosti za skijanje, ali te staze su još uvek u razvoju. Upravo iz ovih razloga Tara je i najjeftinija za skijanje.

Tokom letnje sezone glavna aktivnost na planinama je planinarenje. Suštinski, na svakoj planini možemo planinariti, i za početnike u ovoj aktivnosti gotovo svaka planina će odgovoriti njihovim zahtevima. Kada je reč o iskusnijima, pa samim tim i izbirljivijima, stvari stoje drugačije. Tako su za planinare najposećenije Tara i Stara planina. Prelepi predeli, mnoštvo uređenih staza, atraktivni pogledi ali i mogućnosti da iznajmite vodiča, učinili su ove dve planine kraljicama planinarskih aktivnosti. Kopaonik i Zlatibor su letnju sezonu obogatili adrenalinskim aktivnostima, paraglajdingom, tjubingom, planinskim biciklizmom, ali raznim avantura parkovima, namenjenim mlađima.

Ko se može pohvaliti kulturno-istorijskim atrakcijama?

Usko povezano sa letnjom sezonom na planinama, s obzirom da se tada najviše obilaze i posećuju su i atrakcije, kako prirodne tako i kulturno-istorijske. Skoncentrisaćemo se na kulturno-istorijske atrakcije, s obzirom da kada je reč o prirodnim atrakcijama naše planine su prilično ujednačene sa ponudom.

Međutim, kada je reč o kulturno-istorijskim atrakcijama, jedna planina se izdvaja - Fruška Gora. Njene najznačajnije kulturne znamenitosti su manastiri, kojih ima čak 17, a kao najznačajniji izdvajaju su Krušedol, Novo Hopovo, Šišatovac, Grgeteg. Svi manastiri potiču iz perioda XV-XVIII veka. Pored manastira tu je i čuveni spomenik Sloboda, na Iriškom vencu, atraktivni ostaci nekadašenjeg kamenoloma Beli majdan, nedaleko od kog se nalazi i jedina isposnica u Vojvodini, Rakovačka isposnica. Veliki broj izletišta na Fruškoj Gori i njihova popularnost i velika posećenost pokazatelji su da je ova planina pravi letnji raj.

Okolne atrakcije jednako važne kao i one na samoj planini

Planine u Srbiji su definitvno atrakcije same po sebi, međutim kada provodimo odmor na njima koji traje nekoliko dana, očekivano je da želimo da istražimo i njenu okolinu. Tako će na atraktivnost planine uticati i njena okolina, a u tom pogledu izdvaja se Zlatibor. Okolne atrakcije, prvenstveno Stopića pećina i Gostiljski vodopadi, iz godine u godinu beleže rekordne posete.

Stopića pećina, koja se nalazi na 19km od Zlatibora je pećina dugačka 330 metara, impozantnog ulaza visine 18 i širine 35 metara. Pećina je vrlo lepo osvetljenena i uređena a obilazak traje oko 30 minuta. Gostiljski vodopadi se nalaze na 25km od Zlatibora, vrlo su atraktivni, okolina je lepo uređena pa se može prilaziti i do same vode u nekim delovima. Oko Zaltibora su još popularni i kaubojski grad El Paso, kao i muzej-selo Sirogojno.

Još jedna planina koja se posebno izdvaja svojom okolinom je Tara. Okolne atrakcije Tare čine Zaovinsko jezero, Drvengrad, jezero Perućac, Šarganska osmica. Zaovinsko jezero nalazi se na 8 km od nacionalnog parka Tara, reč je o veštačkom jezeru bogatom ribama, a leti, ima i kupača iako su plaže neuređene.

Drvengrad je čuveno selo izgrađeno za potrebe filma Život je čudo, i nalazi se na 14 km od Tare ka Zaltiboru. Jezero Perućac obavija obronke planine Tare, a svojim najvećim delom pripada opštini Bajina Bašta. Šarganska osmica, na 17 km od Tare, predstavlja pravu istorijsku atrakciju, s obzirom da se možete provozati njome u vozu iz prve polovine XX veka. Veliki broj vidikovaca, prirodnih lepota, kao i tunela, sigurno će vas oduševiti na ovoj dvoipočasovnoj vožnji.

Raznolika ponuda i specifičnosti navedenih planina, dovele su do toga da svaka od ovih njih ima svoje prednosti, ali i mane. Kako se planinski turizam u Srbiji ubrzano razvjia, nama se čini da su ove planine uspešno iskoristile svoje prednosti, a da se na “otklanjanju mana” i poboljšanju ponude aktivno radi. Stoga, ove planine zaista, s razlogom nose epitet najposećenijih planina i vredne su posete!

Idi na vrh strane