Dodaj firmu

U kojim slučajevima su fiksne proteze neophodne?

; Ažurirano 30.01.2024.
U kojim slučajevima su fiksne proteze neophodne?

Iako je uobičajeno da se proteze za ispravljanje zuba i zagrižaja koriste u doba adolescencije, fiksne proteze se mogu nositi i u kasnijoj životnoj dobi. Neretko se stariji pacijenti odlučuju na ovakvu vrstu ortodontskih pomagala, kada shvate da im je to neophodno i iz estetskih razloga, ali i praktičnih.

Naravno da mnoge pacijente, koje zanimaju i fiksne proteze cena takođe zanima, ali ona najpre zavisi od materijala koji se koristi za izradu proteza, pa je potrebno da se pacijent o tome na vreme informiše.

Čemu služe fiksne proteze?

Najbitnije da se na vreme obratite stomatologu, koji će na osnovu stanja vaših zuba da proceni da li ste vi kandidat za ovakvu vrstu ortodontskog pomagala. Da bi stomatolog preporučio nošenje fiksne proteze, potrebno je da izvrši pregled pacijenta i da na osnovu toga proceni koja opcija je najbolja. Pored toga što se koriste najpre iz estetskih razloga, fiksne proteze se koriste i kada je potrebno da funkcionalnost i vilice i zagrižaja bude poboljšana, ali i da vremenom dođe do vraćanja zuba u prirodan položaj, što opet sve ima veze i sa estetikom.

Nakon što stomatolog izvrši pregled, biće potrebno i da uzme otiske vilice, te da pacijent ode na rentgensko snimanje, kako bi stomatolog imao kompletan uvid u stanje njegovih zuba, odnosno zagrižaja. Nakon toga, a ako lekar proceni da je fiksna proteza neophodna, on će pacijenta uputiti i u to koliko je predviđeno da je nosi, te kako će biti montirana i slično. Takođe će pacijent dobiti informacije i o tome kako se održavaju fiksne proteze, odnosno kada je potrebno da dolazi na kontrole, koliko procenjuje da bi trebalo pacijent da je nosi i slično.

Kako se postavljaju fiksne proteze?

Najjednostavnije rečeno, fiksne proteze su zapravo metalne i keramičke bravice, koje su povezane lukovima i koje se pričvršćuju za zube. I to za svaki zub pojedinačno.

Važno je da pacijent zna da je stomatologu potrebno manje od sat vremena da postavi protezu. A najčešće je to oko 40 minuta.

 

U principu, postavljanje fiksne proteze ne boli. Jedino što se može javiti jeste neprijatnost, koja je prolaznog karaktera. Prosto je potrebno da se pacijent navikne na te bravice, koje se nalaze na njegovim zubima i ništa više, tako da najčešće za par dana ta neprijatnost nestane.

Podrazumeva se da pre postavljanja proteze, stomatolog mora da izvrši sva propisana ispitivanja i preglede. Ukoliko tom prilikom utvrdi da na pacijentovim zubima ima kamenca ili karijesa, biće potrebno da ih otkloni, pre postavljanja fiksne proteze.

I naravno da će sve to uticati i na cenu, ali i na trajanje procesa lečenja. Naime, kada su u pitanju fiksne proteze varira najpre u zavisnosti od toga od kog materijala se izrađuju, a zatim i od ordinacije do ordinacije, odnosno od toga da li je potrebno izvršiti prethodno i popravke određenih zuba, skidanje kamenca i slično.

Održavanje fiksnih proteza

Posebno je važno da pacijent bude upućen u to o čemu bi trebalo da vodi računa dok nosi jedna takav ortodontski aparat, kako bi se izbegli potencijalni problemi i eventualna oštećenja bravica. U tom smislu će stomatolog uputiti pacijenta u to da je poželjno da izbegava tvrdu hranu dok nosi protezu, ali i da ne konzumira žvake, bombone i karamele recimo, odnosno namirnice koje se mogu zalepiti za zube i na taj način oštetiti bravice. Takođe će ga uputiti i u to na koji način bi trebalo da održava higijenu zuba dok nosi jednu takvu protezu. Naime, fiksne proteze su tako koncipirane da donekle otežavaju čišćenje zuba, pa je potrebno da pacijent bude vrlo temljan i da koristi odgovarajuću četkicu za zube, o čemu će ga takođe informisati stomatolog. U većini slučajeva, pacijenti se vrlo brzo naviknu na ovaj aparat i nauče kako da na najbolji način održavaju oralnu higijenu dok ga nose.

Koliko treba nositi fiksnu protezu?

Odgovor na ovo pitanje ni u kom slučaju ne može da bude univerzalan, prosto zato što od mnogo faktora zavisi koliko treba nositi fiksnu protezu.

U načelu, fiskne proteze pacijenti nose u periodu od 12 do 36 meseci.

Podrazumeva se da će nadležni stomatolog doneti odluku o tome koliko će konkretni pacijent da nosi jedno takvo ortodontsko pomagalo. Upravo zato je vrlo važno i da se pacijent pridržava preporuke stomatologa o redovnim kontrolama.

Isključivo u zavisnosti od toga u kojoj je fazi lečenje, zavisiće i koliko je često potrebno da pacijent odlazi na kontrole kod nadležnog stomatologa. U većini slučajeva se kontrole pacijenata koji nose fiksne proteze vrše na svaki mesec do dva, odnosno na svakih četiri do osam sedmica. Ali to svakako zavisi od odluke stomatologa, odnosno od ponašanja pacijenta, te od toga da li se pridržava saveta nadležnog stručnjaka o redovnom održavanju higijene, na prvom mestu.

Firme povezane sa tekstom

Dr Branislava Smiljković stomatolog Beograd

Bulevar Arsenija Čarnojevića 92, lok17
Novi Beograd, Beograd
Idi na vrh strane