Cvećara i cvetni aranžmani u Zemunu. Dostava cvetnih aranžmana, unikatni buketi i pokloni.
Pročitaj više
Cvećara Ivona nalazi se na nekoliko lokacija u Beogradu. Bavi se prodajom cveća i cvetnih aranžmana kao i dekoracijom proslava.
Pročitaj više
Cvećara “Polje suncokreta” nalazi se na Paliluli. Veliki izbor unikatnih buketa od prirodnog cveća, poklon buketa sa slatkišima i drugim sitnicama, al ii prelepih poljskih buketa.
Pročitaj više
Uživajte u najlepšoj cvetnoj čaroliji, posetite cvećaru Flower Party. Svakodnevno u našoj ponudi očekuju Vas najlepši cvetni aranžmani izrađeni po Vašoj želji. Takođe, bavimo se dekkoracijom svih vrsta proslava.
Pročitaj više
Paulovnija kinesko drvo je čudesno brzorastuće drvo koje se seče nakon osam godina i tada vlasniku šume donosi znajačne svote novca. Da bi dostigla visinu od osam metara i debljinu od šezdeset centimetara u prečniku, odnosno u eksploataciji jedan kubni metar, paulovnija mora da se gaji na određen način.
Hajde da se upoznamo sa osnovnim karakteristikama paulovnije, odnosno da vam prikažemo njenu “ličnu kartu“. Ime je dobila po velikoj vojvotkinji Ani Pavlovnoj od Rusije (1795 – 1865) kraljici Holandije.
Paulovnija može biti visoka do dvadeset pet metara, sa širokom, kupastom krunom. Kada govorimo o kori drveta, ona će u mladosti biti glatka, a na starijim paulovnijama slabo ispucala, tamnosiva.
Grančice paulovnije su debele, žutosmeđe, ili zelenkasto žute, bez sjaja, sa mnoštvom ovalnih, svetlih, malo uzdignutih lenticelama. Pupoljci su naspramni, izuzetno po tri u pršljenu. Verovatno vas zanima kako izgledaju listovi kod paulovnije. Oni su izrazito krupni, u proseku od petnaest do četrdeset centimetara, srcasti, zašiljenog vrha, sa obe strane dlakavi, na 10-20 cm dugim lisnim peteljkama. Naličje lista je svetlozeleno, dok je lice zeleno.
Kada govorimo o cvetovima paulovnije, kazaćemo da su oni ljubičasti, veoma prijatnog mirisa, pre listanja u uspravnim metličastim cvastima, dugim 30 cm i više. Cvetne drške su rđasto dlakave. Čašica je dlakava, širokozvonasta, petozuba. Krunica je cevastozvonasta, duga je pet do šest centimetara, sa tamnim mrljama i žutim prugama sa unutrašnje strane.
Kada je reč o sazrevanju plodova paulovnije, oni sazrevaju u oktobru i novembru, i zadržaće se na stablu do narednog proleća.
Nakon prve godine rasta, drvo se čepuje, odnosno seče do panja, pa potom rastu zaperci, od kojih će jedan postati stablo fantastičnih dimenzija i kvaliteta. Čepovanje je sečenje biljaka na nivou zemlje. Bez obzira koliko je ova biljka debela u osnovi, ona je odsečena pri dnu, i iz nje je izrastao jedan izdanak. On je star nedelju dana.
U sledećoj fazi, na metar ili metar i po, pojaviće se zaperci. Oni se kidaju do nivoa visine do koga želimo da imamo pravilno stablo. Kada se to sve završi, imamo stablo koje ostaje trajno i tu nema potrebe da se bilo šta dira ili da se radi oko toga.
Seme paulovnije je sa staklasto prozirnim krilcima, široko objajasto, pljosnato. Bez krila, seme je dugo jedan i po milimetar, izduženo ili kopljasto, sivosmeđe sa uzdužnim rebrima. Ako kupite jedan kilogram, možete dobiti nekoliko miliona zrna.
Seme paulovnije je korišteno kao materijal za pakovanje za kineski porcelan, pri izvozu tokom devetnaestog veka. To se sve dešavalo pre pronalaska stiropora. Kada ovakvo pakovanje pukne pri transportu, pa se seme raspe, ono se na taj način rasejavalo, pa je paulovnija postala invazivna vrsta, u svim oblastima gde je klima pogodna za njen rast. To je naročito Japan i istočni delovi Sjedinjenih Američkih Država.
U prve dve godine svog razvoja, ova biljka zahteva intenzivno i redovno zalivanje, a to bi značilo oko pet litara vode dnevno, ili drugim rečima oko petnaest litara vode na svaka tri dana.
Jednostavno, ne smete dozvoliti da se zemlja osuši, i to je najvažnije.
Već tokom prve godine, u zavisnosti od redovnog zalivanja, ali i kvalitetnog zemlišta, paulovnija može da poraste od tri do pet metar au visinu.
Za industrijsku građu se sadi u razmaku četiri puta četiri metara, što bi u prevodu značilo 680 do 700 sadnica po jednom hektaru zemlje. U ovom slučaju, paulovnija se seče od osme godine, i dobija se jedan metar kubni drvene građe od jednog stabla.
Kada govorimo o paulovniji kao o ogrevnom drvetu, sadiće se na razmaku dva puta tri metara, što bi značilo 1650 sadnica na jednom hektaru. Ovde se seča vrši od četvrte godine, i pri tome će se dobiti od 0, 4 do 0, 5 metara kubnih ogrevnog drveta po jednom stablu.
Pošto paulovnija ima i energetsku vrednost, masovno se koristi za izradu peleta i briketa, ali se koristi i u obliku cepanki. Pomenuta energetska vrednost je 4700 kilokalorija, koliko ima i mrki ugalj.
Drvo paulovnija našlo je svoju široku primenu u hortikulturi i pejzažnoj arhitekturi, za grupnu, soliternu i alejnu sadnju. Cvetovi paulovnije su veoma dekorativni, kao i listovi i plodovi, a u doba cvetanja paulovnija izuzetno lepo miriše.
Pupoljci se u proleće otvaraju, a preko zime su u kruni skupine plodova i cvasti. U Kini je tradicionalni običaj da se posadi paulovnija kada se rodi devojčica. Pošto je ovo najbrže rastuće drvo, paulovnija je zrela za seču, kada ta devojčica bude dospela do udaje. Interesatno je da se od ovog drveta prave različiti suveniri i predmeti za devojčin miraz.
Umetnička forma u Kini i Japanu je rezbarenje paulovnije. Prema legendi, Feniks će sleteti na drvo paulovnije samo kada je dobar vladar na vlasti.
Biljka mora da se očisti od korova, i mora da bude čista. Kada je u fazi posle čepovanja, paulovnija porasla dokle mi želimo, u njoj više neće biti listova nego će se pojavljivati izdanci.
Takve zaperke trebalo bi okidati, i ostati na gornjem nivou koliko hoćemo. To znači da možemo otkidati još dva tri zaperka i paulovnija će i dalje rasti, ako hoćemo na nivou koji nama odgovara, onda ostavljamo na tom nivou, paulovnija će se dalje granati, pa će se na taj način dobiti krošnja.
Jedan savet pri kraju našeg teksta, jeste da je za klijanje samog semena potrebno direktno svetlo, jer su rezervne hranljive materije ograničene, pa je neophodno da odmah po isklijavanju postoje odgovarajući uslovi za fotosintezu, odnosno, pretvaranje svetlosti u hranu za biljku.
Možda vas je naš tekst zainteresovao, pa ste odlučili da ulažete u gajenje paulovnije. Naravno, biće vam najpre potrebno da kupite seme ovog brzorastućeg kineskog drveta. Da biste zasnovali šumu paulovnije, biće potrebno uložiti u više faktora.
Cena sadnice biljke paulovnija je u proseku oko 5, 9 evra. To bi dalje značilo da za jedan hektar treba uložiti 3540 evra.
Kada ste ovoliko uložili, naravno da očekujete prihod. Očekivana zarada bi bila 90.000 evra za šesto metara kubnih mase, za eksploataciju posle sedam godina. Iz postojećeg panja, svaka naredna eksploatacija se radi posle šest godina.
Ukratko, posle prvih sedam godina drvo se seče, i u proseku daje jedan metar kubni mase drveta po biljci, ili šesto metara kubnih drveta po hektaru zemlje.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate cvećare ispod teksta.