Možda živite u zgradi koja ima video nadzor, pa na taj način uvek možete da vidite ko vam to dolazi u goste. To vam pruža mogućnost da se pravite da niste kod kuće, ako vam na interfonu zvoni dosadna komšinica koja samo ubija vreme.
Šalu na stranu, video nadzor ima osnovnu i glavnu funkciju a to je sprečavanje krađe. Naravno, koristi se i za druge potrebe, a o tome više saznajte u nastavku našeg teksta.
Za šta se sve koristi video nadzor?
Moderni sistemi video nadzora omogućavaju praćenje i snimanje svih događaja u i oko vaše kuće, poslovnog prostora, proizvodnog pogona...
Snimanje svega što se dešava, ima dva dejstva, a to su preventivno i aktivno. Kada govorimo o prevenciji moguće krađe, to bi značilo da kada osobe sa lošim namerama vide da je prostor obezbeđen video nadzorom, najčešće će odustati od provale. Kamere deluju psihološki na eventualne počinioce krađe, pa statistika kaže da se kod objekata opremljenim video nadzorom značajno smanjuje procenat pokušaja izvršenja krivičnih dela.
Sa druge strane, ako do pljačke ipak dođe, kao dokaz postoji video zapis, na osnovu kojeg se može identifikovati počinilac.
Kao što smo napomenuli, video nadzor se koristi i u drugim situacijama, kao što su nadzor rada mašina, objekata, robe u prodavnicama ili skladištima, nadzor proizvodnih procesa, raznih izložbenih eksponata... Video nadzor ćemo pronaći i kod praćenja utovara i istovara robe, zatim kod bolesnika na intenzivnoj nezi, praćenja posetilaca, radnika u fabrikama i u mnogim drugim prilikama.
Analogni video nadzor
CCTV je termin koji se odnosi na korišćenje analognih video nadzor kamera u svrhu dostavljanja video signala do specifičnog monitora. CCTV (Closed Circuit TeleVision) predstavlja sistem zatvorenog kola, i samo ograničen broj ljudi i samo sa jedne lokacije može da pristupi video zapisu.
Ovaj sistem koristi DVR – Digital Video Recorder, u čijim se uređajima nalaze hard diskovi koji služe za arhiviranje video materijala. To zahteva da video signal bude digitalizovan i kompresovan, da bi bilo moguće više dana arhivirati video materijal.
Digitalni video nadzor
Posebnu pažnju bi trebalo posvetiti pravilnom pozicioniranju kamera kao i pravilnom izboru opreme. Na primer, možete imati opremu koja predstavlja poslednju reč tehnike, ali ako je ista loše postavljena, ona vam neće pružiti mnogo potrebnih informacija. To bi značilo da nemate adekvatnu zaštitu, i upravo iz tih razloga i odabir opreme ali i njenu ugradnju trebalo bi da prepustite stručnim licima.
Digitalni video nadzor se drugačije naziva IP video nadzor, i to je sistem koji pruža mogućnost arhiviranja i nadgledanja video zapisa preko računarske mreže, koristeći Internet Protocol, pa odatle i skraćenica IP.
U suštini sve je isto kao i kod analognog nadzora, s tim što IP nadzor sadrži IP digitalne kamere megapikselne rezolucije, i to od 1, 2, 3, 5 i 12 megapiksela, pa one daju i do deset puta jasniju sliku, veće rezolucije.
Sistem video nadzora se sastoji od potrebnog broja spoljašnjih i unutrašnjih kamera, što zavisi od geometrije objekta, mogućih prilaza objektu, te od rasporeda prostorija koje bi trebalo nadgledati. Spomenimo još kao delove opreme, odgovarajuće objektive, kablovski sistem za prenos video signala, centralne uređaje koji služe za obradu i arhiviranje slika dobijenih od strane kamera, i na kraju, tu je monitor za prikaz slika.
Kada se odlučujete za nabavku video nadzora, rukovodite se time da sigurnost i bezbednost nemaju cenu, stoga obezbedite sebi što kvalitetniju opremu, kako biste predupredili sve moguće neželjene situacije.
Kamere za video nadzor – cena:
Cena kamera za video nadzor zavise od njihovih karakteristika, pa se tako kreću u rasponu od 4500 din. sve do 79000 dinara, pri čemu ih odlikuje noćni režim rada uz odličnu rezoluciju.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate firme koje su oglašene ispod našeg teksta.