Kako se vrši prijava smrti?
Napisano 01.03.2023. ; Ažurirano 30.01.2024.Situacija koja parališe ljude u većini slučajeva jeste kada član njihove porodice premine, što je naravno i sasvim očekivano. U takvim situacijama ljudi neretko zaborave i ono što su znali, što bi se reklo, pa ne čudi što ostaju zbunjeni time kako da prijave smrt u stanu, odnosno kući, koje pogrebno preduzeće i pogrebnu opremu da izaberu i slično.
Tek posle toga dolazi na red pogrebna oprema, zakazivanje sahrane i čitava organizacija tog tragičnog dohađaja.
Prijavljivanje smrti
Sasvim očekivano, za prijavu smrti je potrebno navesti osnovne podatke o preminulom, koji uključjuju ime i prezime te osobe i datum njenog rođenja. Takođe je neophodno i da osoba koja prijavljuje smrt nadležnom lekaru sudske medicine, pripremi svoj lični dokument, kao i lični dokument lica koje je preminulo.
Ono što bi trebalo svi da znaju jeste da pogrebna preduzeća, iako u osnovi vrše organizaciju sahrana, odnosno obezbeđuju pogrebnu opremu, nude i druge usluge. A jedna od njih je i prijavljivanje smrti dežurnom centru određenog pogrebnog preduzeća, koji će nakon toga preuzeti sve obaveze, te po zahtevu klijenta organizovati sahranu, odnosno kremaciju, pa čak i posluženje nakon pokopa i nastojati zaista da maksimalno olakšaju ljudima u tom trenutku.
Nakon prijavljivanja smrti, potrebno je sačekati da dođe nadležni lekar sudske medicine. Rok je do 12 sati. Tom prilikom će uputiti pitanja članovima porodice pokojnika i to najpre o tome da li je bila prisutna Hitna pomoć u trenutku kada je lice preminulo i da li je generalno bila pozvana, te da li su u trenutku smrti bili prisutni članovi porodice ili ne, ali i o svemu onome što bude smatrao potrebnim u datom momementu.
Organizacija sahrane i pogrebna oprema
Pošto taj deo bude ispoštovan, te nadležni lekar sudske medicine konstatuje smrt, može se pristupiti organizaciji sahrane. U novije vreme sve to rade firme koje se bave i prodajom pogrebne opreme, nastojeći da na taj način u najvećoj mogućoj meri olakšaju ljudima tako tragičan događaj.
U zavisnosti od toga koju firmu budete izabrali, zavisiće i to koje će vam usluge biti na raspolaganju. Pogrebna oprema uglavnom više ne mora da bude birana na licu mesta, odnosno u prostorijama te firme, već postoje online katalozi, a opet sve sa ciljem da se klijentima što više olakša u toj situaciji.
Pored toga, zaposleni u firmi koja je specijalizovana za pružanje pogrebnih usluga mogu umesto klijenta da izvade čak i umrlicu preminulog lica, odnosno izvod iz matične knjige umrlih, a podrazumeva se da mogu organizovati i oblačenje pokojnika, te se pobrinuti oko svih detalja koji se odnose na organizaciju sahrane ili kremacije u celosti.
A to zapravo znači da nije pogrebna oprema primarna, već sve što se odnosi na ukop. Zakazivanje sahrane na konkretnom groblju, te prevoz pokojnika, štampanje anonsi, odnosno umrlica, kao i obezbeđivanje marama i florova, takođe spada u domen usluga koje nude takve kompanije.
Iako ljude u takvoj situaciji najčešće najviše brine pogrebna oprema, odnosno njena cena, te način plaćanja, trebalo bi da znaju i to da mnoge firme koje su specijalizovane za pogrebne usluge nude mogućnost plaćanja na određeni broj rata, ali i umanjenje cene sahrane ili kremacije za iznos koji obezbeđuje PIO fond. Uz sve to, većina takvih kompanija nudi građanima i mogućnost da ih kontaktiraju praktično kada god dođe do tragičnog događaja, budući da imaju dežurni broj telefona, a što je u takvim situacijama zaista olakšavajuća okolnost.