Dodaj firmu

Kako vratiti podatke sa oštećenog hard diska?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako vratiti podatke sa oštećenog hard diska?

Ukoliko shvatite da vam je  hard disk oštećen i da niste  u mogućnosti da pristupite svojim podacima, koji su vam veoma važni i ne smete da ih izgubite. Ukoliko nemate podatke uskladištene na drugom mestu, sigurno se pitate da l je moguće vratiti podatke nazad.

Hard diskovi u našim sistemima su važni koliko i naši sistemi. Oni drže naš sistem u radu čuvajući mnogo potrebnih informacija i podataka. U takvom scenariju, kada vam se hard disk pokvari, to je skoro noćna mora za vas.

Vraćanje podataka sa oštećenog hard diska je veoma težak i naporan zadatak. Ali, ako imate rezervnu kopiju hard diska, onda to postaje veoma lako uraditi. Samo uzmite rezervnu kopiju datoteke i instalirajte je u sistem kako treba i vratite sve podatke na novi hard disk.

Ali baš kao i u gore navedenom slučaju, mnogi od nas nemaju sreće da imaju rezervni fajl i vrate svoje dragocene podatke. Pošto sada nemate izbora, možete pokušati da napravite rezervnu kopiju podataka i spasete fascikle datoteka sa oštećenih hard diskova.

Simptomi oštećenog hard diska

Da, stub  računara je oštećen, a na njemu  se skladište kompletni podaci sistema. Hard  disk (nije bitan unutrašnji ili spoljašnji hard disk) može biti oštećen i postati neprepoznatljiv ili nepristupačan u operativnom sistemu Windows 10, 8, 7.

Evo nekih uobičajenih simptoma oštećenog hard diska:

  • Disk jedinica koja čita nevažeći tip medija.
  • Sistem datoteka prikazan kao RAW.
  • Upozorenje koje vam je dao Windows traži da formatirate disk jedinicu – "disk nije formatiran.

Želite li sada da formatirate?

  • Imena datoteka se pojavljuju sa čudnim znakovima.
  • Iskačući baneri kao što su – "Sektor nije pronađen".
  • Nakon priključivanje spoljne disk jedinice na PC, on ne čita niti pokazuje bilo šta što govori – "Spoljni hard disk nije prepoznat".
  • Memorija skladišta hard diska je prikazana kao 0 bajtova.
  • Moj računar prikazuje ime disk jedinice, ali prilikom otvaranja piše: "Potrebno je da formatirate disk jedinicu da biste mogli da je koristite."

Glavni uzroci oštećenja hard diska:

Postoji mnogo razloga za kvar na hard disku i veoma je važno da ih poznajete. Dakle, da možete da usvojite neke zdrave navike i izbegnete da se takva neizvesnost dešava u budućnosti. Štaviše, poznavanje rizika će vam takođe pomoći da izaberete najbolje rešenje. Dakle, pre nego što nastavimo dalje, hajde da razgovaramo o ovome:

1. razlog: Kvar zbog fizičkog oštećenja

To je obično dešava kada se hardver sruši usled pada R/W glave, loše kontakt linije podataka, ogrebotina magnetnog tanjira, kratkog spoja u kontrolnoj tabli, iznenadnih nestanaka struje itd.

Razlog 2: Hard disk je prestar

Hard diskovi imaju određeni rok trajanja. Pored toga, može da se suoči sa greškama i katastrofama.

3. razlog: zbog oštećenog sistema datoteka

Sistem datoteka operativnog sistema upravlja i organizuje datoteke na uređaju za skladištenje. Prosto rečeno, to su vrata kroz koja se pristupa podacima na particijama hard diska. Stoga, ako se sistem datoteka na internom HDD-u ošteti, kompletan disk postaje nepristupačan.

Razlog 4: Kvar zbog napada virusom

Zbog napada virusa, sve datoteke za pokretanje sistema koje su uskladištene u internom HDD-u biće oštećene ili trajno izbrisane. To može dovesti do otkazivanja pokretanja sistema i vaši ključni podaci će biti pod velikim rizikom.

Razlog 5: Pokvareni sektor za pokretanje sistema

Ako se sektor za pokretanje sistema ošteti, možda nećete moći da pokrenete računar i vaši interni HDD podaci će postati nepristupačni.

Neke korisne tehnike prevencije

Želeli bismo da podelimo neke korisne savete da bismo obezbedili podatke zbog pada ili oštećenja harddiska sistema.

Zato:

  • Redovno pravite rezervne kopije sistemskih podataka
  • Redovno ažurirajte upravljačke programe sistema, softvera i instalacionih programa
  • Proverite sistemski hardver i održavajte ga zdravim
  • Instaliranje antivirusnog sistema i zaštitnih zidova na sistem
  • Proverite zdravlje particije hard diska, oblikovanje datoteka itd.
  • Kontrolišite fluktuaciju napajanja sistema
  • Nikad ne vršite prinudno gašenje sistema
Idi na vrh strane