Cad-Cam je skraćenica za engleske pojmove computer-aided design / computer-aided manufacturing (kompjuterski potpomognuti dizajn / kompjuterski potpomoguta izrada). Interesantno je da se ova tehnologija već desetinama godina već primenjuje u svemirskoj tehnologiji, brodogradnji, avionskoj i automobilskoj industriji. Početkom 80-ih godina prošlog veka Cad-Cam se polako uvodi u stomatologiju.
Cad-Cam je u dentalnu medicinu uveden radi poboljšanja preciznosti i brzine izrade protetskih nadoknada, kao što su krunice, mostovi, inlay… Danas je postupak veoma brz, pouzdan, i što je ljudima veoma važno – bez neprijatnosti i ugodan.
Cad-Cam tehnologija – prednosti
Protetske nadoknade biće savršenog anatomskog oblika, veličine i estetike. Kao što se vidi iz do sada napisanog, Cad-Cam tehnologija je najviše zastupljena u protetici, ali se svakim danom uviđa njena potreba i u drugim granama dentalne medicine.
Najvažnija prednost Cad-Cam tehnologije jeste u tome što je postupak za izradu protetske nadoknade skraćen, odnosno dovoljno je samo jednom posetiti stomatologa. Materijal koji se koristi u Cad-Cam tehnologiji je cirkon. On zamenjuje metal, odnosno metalne konstrukcije (zlato, titan i slično), koje su ranije korišćene ispod porcelana. Cirkon je čvrst, dimenzijski stabilan i biokompatibilan materijal, koji se lako obrađuje, dajući savršenu funkciju i estetiku.
Cad-Cam iskustva:
Nije potrebno uzimati otisak zuba, nije potrebno izrađivati privremene zube i kao što smo naveli, jedna poseta vašem stomatologu biće dovoljna da završite “ceo posao”.
Cad-Cam – kako se radi?
Nakon brušenja i prepariranja po tačno definisanim pravilima, zub se skenira posebnom 3D kamerom koja je povezana sa kompjuterom. Pri takvom snimanju, brušeni zubi se prikazuju na ekranu pod velikim uvećanjem, što sve omogućuje uvid u najmanje greške, kao i njihovo pravovremeno ispravljanje, čime se olakšava i ubrzava rad stomatologa.
Ono što je zanimljivo jeste da, obrada i priprema zuba za protetski rad mora biti krajnje precizna, jer u suprotnom Cad-Cam program ne dopušta prelazak na sledeću fazu izrade. Nakon snimanja, koje traje samo nekoliko minuta, kompjuter simulira zagrižaj i kretanje čeljusti, kako bi protetske nadoknade osim estetskih, zadovoljavale i funkcijske zahvate kao što su govor, žvakanje, zagriz, tokom dugog niza godina.
Ako virtuelni zub zadovoljava sve uslove, sledi odabir materijala s obzirom na boju, tvrdoću i transparentnost za izradu krunice ili mosta. Zatim se keramički blok umetne u “glodalicu”, koja prema uputstvu kompjutera za samo desetak minuta izradi gotovu protetsku nadoknadu. Dobija se savršena prirodnost i boja, i sve to ispunjava očekivanja i najzahtevnijih pacijenata. Kada pacijent potvrdi da je zadovoljan, kreće se na fazu trajnog cementiranja i time je Cad-Cam postupak izrade protetske nadoknade završen.
A vi, imate nov i blistav, savršen osmeh!
Cad-Cam – cene
Orijentaciona cena za korišćenje Cad-Cam sistema je u proseku oko 180 evra.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate ordinacije ispod teksta.