Dodaj firmu

Šta određuje cenu zlata?

; Ažurirano 29.01.2024.
Šta određuje cenu zlata?

Zlato je mekani, zlatnožuti plemeniti metal veoma otporan na većinu hemikalija. Može se rastvoriti samo uz pomoć hlora, cijanida, žive, selenskom kiselinom, pojedinim huminskim kiselinama i kraljevskom vodicom, odnosno mešavinom sone i azotne kiseline. Jedan je od tri najbolja provodnika toplote i električne struje, a lako je za obradu zahvaljujući svojoj maloj tvrdoći.

Zlato je jedan od najrastegljivijih metala. Zanimljiv je i podatak da se unca zlata čija težina iznosi 31,103 grama, može razvući u konac dužine 56 kilometara, a da pritom ne pukne.

Zlato je mera za vrednost od davnina

Vrednost zlata se kroz istoriju menjala, a od 2015. godine beleži konstantnu progresiju. Zato, mnogi stručnjaci savetuju da se deo imovine od 5 do 10% uloži u investiciono zlato.

Na cenu zlata utiču brojni faktori. Među njima je cena zlata na svetskim berzama, gde su najznačajnije u tom smislu berze u Londonu, Sidneju, Hong Konku, Njujorku. U Londonu se cena formira dva puta dnevno, u 10.30 i u 15 časova po lokalnom vremenu. Cene u zlatarama su za nijansu veće u odnosu na cene na berzi i prilično konstantne.

Konkretno, osim ponude i potražnje, skoka ili pada svetskih valuta, na cenu ili vrednost zlata utiče njegova čistoća, a na cenu samog nakita od zlata osim težine i čistoće, značajno utiče i kvalitet obrade. Najčešći oblik trgovine zlatom su zlatnici i poluge.

Inače, cena zlata kao vrednosti izražava se u ceni po uncama i to u dolarima, evrima i funtama.

Kada je u pitanju odnos zlata i valuta, zanimljivo je to da je do 1971. godine važio Zlatni standard, odnosno dolari su imali pokriće u zlatu. U periodu koji je usledio, ukida se Zlatni standard i štampanje dolara više ne prati pokrivenost u zlatu.

Među državama sa najviše zlatnih rezervama, prva tri mesta rezervisana su za SAD, Nemačku i Italiju, nakon kojih slede Francuska i Kina.

Smatra se da je zlato počelo da se koristi kao sredstvo plaćanja u 6. veku pre nove ere. Zlato je jedan od prvih metala koje je čovek počeo obrađivati i jedan od retkih metala žive i upečatljive boje.

Ono što je za ovaj plemeniti metal posebno zanimljivo jeste da se ne zna precizno kolike količine zlata su do danas iskopane i koliko ga zapravo još u prirodi ima, ali se zasigurno zna da ono u nekim delovima sveta i dalje postoji u dovoljnoj meri da izaziva "zlatnu groznicu" kod određene skupine ljudi koji se njime bave.

Idi na vrh strane