Dodaj firmu

Kako su se ranije popravljali računari?

; Ažurirano 29.01.2024.
Kako su se ranije popravljali računari?

U današnje vreme kada postoje brojni servisi računara, nekako se sasvim logično nameće pitanje i da li su, odnosno na koji način ranije računari bili popravljani.

Od trenutka kada je zvanično nastao prvi računar u svetu, a što se zbilo 1944. godine, moramo priznati da je tehnologija značajno napredovala. Iako je prvi računar bio na prvom mestu namenjen dešifrovanju tajnih nemačkih poruka, on praktično nikada nije ugledao svetlost dana, jer je nakon pobede saveznika bio uništen i on i svi planovi, koji su bili izrađeni za njegovo konstruisanje.

Naročito interesantan podatak da je tek mnogo godina kasnije, odnosno 1972. godine, a nakon skidanja oznaka državne tajne, zvanično javnost i saznala da je jedan takav računar uopšte postojao

Kako su se ranije popravljali računari?

Praktično sve do pojave prvog personalnog računara, odnosno sve do 1975. godine, kada je na području Sjedinjenih Američkih Država lansiran Mits Altair 8800, nije bilo ni ideje da bi trebalo da bude vršena popravka računara. Uzevši u obzir da je to bio prvi komercijalno isplativ i uspešan personalni računar, tehnologija je nastavila da se razvija, pa je njegov naslednik čuveni Apple I ugledao svetlost dana već koju godinu kasnije.

S obzirom na to da je do 1983. godine zabeležena prodaja od čak preko milion Apple računara, te da je kompanija istoimenog naziva bila jedna od najbrže rastućih u globalnoj industriji, sasvim je očekivano da su se u to doba javili i prvi serviseri, odnosno servisi računara u svetu.

Ipak, ne treba smetnuti sa uma da su to bili tek počeci, te da mnogi nisu čak ni znali kako treba da rukuju računarom. Bilo je potrebno da prođe dosta vremena da ljudi shvate da mogu zarađivati i od popravke tih uređaja.

Vremenom je to postalo vrlo isplativo zanimanje, jer su serviseri računara danas posebno traženi.

Međutim, apsolutno isto kao i u svakom drugom poslu, postoje brojni serviseri, koji nemaju dovoljno iskustva, pa samim tim svoj posao i ne obavljaju na potrebnom nivou kvaliteta. Baš zato bi trebalo sa puno pažnje birati među ponuđenim servisima, kako ne biste bili neprijatno iznenađeni.

Uopšteno govoreći, bitno je imati poverenja u servisera, ali isto tako i potražiti preporuke o njegovom radu, kako biste znali kome poveravate popravku.

Posebno se napominje od strane iskusnih servisera činjenica da je vrlo važno raditi jednom godišnje obavezan servis računara, kako bi on besprekorno funkcionisao još dugo vremena.

Idi na vrh strane