Dodaj firmu

Koje sve usluge spadaju u delatnost notara?

; Ažurirano 17.01.2024.
Koje sve usluge spadaju u delatnost notara?

 

Javni beležnik, odnosno notar, predstavlja samostalnog i nezavisnog stručnjaka iz oblasti prava koji ma ovlašćenje da sastavlja javne isprave i bavi se drugim poslovima iz ove oblasti, poput prometa i čuvanja novca, roba i usluga, kao i da u svojstvu poverenika sprovodi određene sudske postupke.

Usluge javnih beležnika svrstane su u tri kategorije

Postoje tri najvažnije grupe poslova koje obavljaju notari u skladu sa svojim ovlašćenjima. One se tiču sastavljanja isprava, sprovođenja sudskih postupaka u svojstvu poverenika suda i depozitnih poslova.

Sastavljanje isprava je ono što čini okosnicu javnobeležničkog posla i ono sa čim ste se već do sada sigurno susretali. Javne isprave koje izrađuju notari mogu da budu:

  • javnobeležnički zapis
  • javnobeležnički zapisnik
  • javnobeležnička overa i
  • javnobeležnička potvrda

Javnobeležnički zapisi su ugovori i slična pravna dokumenta koja su u nekim poslovima neophodna da bi taj posao imao punovažnu formu. Najčešće je reč o kupoprodajnim ugovorima i predugovorima u prometu nekretnina, ali mogu da budu i ugovori o zaveštanju, priznavanju očinstva i drugo.

Po definiciji, javnobeležnički zapis je "isprava u kojoj javni beležnik konstatuje događaje i ljudske radnje koje su značajne za promet novca, roba i usluga". Iako nije predviđeno da zapisnici imaju obaveznu pravnu formu ovog tipa, zapisnici recimo sa osnivačke skupštine nekog većeg akcionarskog društva overavaju se kod notara i tako dobijaju i pravnu snagu važnu u slučaju sporova.

Veliki deo usluga notara sa kojim se susreće građanstvo ubraja se u kategoriju javnobeležničkih overa. Ovakvom overom potvrđuje se verodostojnost određenih dokumenata koji su vam neophodni u različitim oblastima. U ovu kategoriju spada overa potpisa, prepisa, prevoda ili neke odluke organa upravljanja, a takođe i solemnizacija (overa ugovora o nekretninama).

Javnobeležničke potvrde izdaju se strankama radi ostvarivanja nekih prava pred domaćim ili stranim organima, koja ne moraju biti iz oblasti prava. Najčešće su potvrde o menicama, verodostojnosti neke isprave, izjave ili uvidi u javne registre.

Sprovođenje sudskih postupaka u svojstvu poverenika suda, notari obavljaju kod ostavinskih postupaka po ovlašćenju suda. Najčešće je reč o vanparničnim postupcima za deobu imovine, upravljanju i korišćenju zajedničke imovine, obezbeđivanju dokaza ili uređenju međa. Javni beležnici često posreduju između sudova i stranaka i kod dostavljanja podnesaka kakvi su pozivi za ročišta, rešenja, presude i drugo.

Depozitni poslovi tiču se mogućnosti da stranka može notaru da poveri čuvanje gotovog novca ili hartija od vrednosti, pa čak i predmeta i drugih vrsta dragocenosti, o čemu će javni beležnik deponentu izdati potvrdu o depozitu i time garantovati sigurnost poverenog.

Idi na vrh strane