Dodaj firmu

Koja je uloga notara u kupoprodaji nekretnina?

; Ažurirano 17.01.2024.
Koja je uloga notara u kupoprodaji nekretnina?

 

Overavanje kupoprodajnih ugovora do pre nekoliko godina obavljalo se najčešće u sudu i podrazumevalo je samo overu potpisa ovlašćenih strana, uz plaćanje određene takse. Od 2015. godine uvedena je služba Javnih beležnika, odnosno notara i svaka trgovina ili promena vlasništva u oblasti nekretnina podrazumeva i njihovo angažovanje. Iako se možda čini da suštinske razlike nema, osim u većim taksama, uloga notara u ovom procesu je i značajna i veoma odgovorna.

Solemnizacija predugovora i ugovora

Solemnizacija je izraz koji se upotrebljava za proces overe predugovora ili ugovora o raspolaganju nekom nekretninom. To može da bude kupoprodajni ugovor, ugovor o poklonu ili nasledstvo, ali u svakom slučaju biće vam potrebne usluge notara.

Za razliku od nekadašnjeg overavanja pukog potpisa u sudovima, kod notara je proces overe nešto složeniji i dugotrajniji zato što podrazumeva proveru kompletne dokumentacije uz veliku odgovornost i garancije. Najkraće rečeno, u sudovima su se overavali samo potpisi ovlašćenih lica koje u trgovini nekretninama učestvuju, dok se kod notara zapravo overava celokupan sadržaj ugovora i garantuje tačnost i ispravnost svih podataka.

Upravo zato taj proces i traje, najčešće nekoliko dana, jer je za proveru podataka potrebno vreme. Postupak provere sastoji se iz uvida u originalnu dokumentaciju koja se tiče vlasništva, proveru podatak iz katastra, odnosno vlasništva i porekla neke nekretnine. Nakon što jedan takav ugovor notar overi svojim potpisom, on ujedno sopstvenom imovinom i odgovornošću jemči tačnost navedenih podataka, što kod overe u sudovima nije bio slučaj.

Solemnizacija možda povećava vreme koje vam je potrebno do završetka željenog posla i troškove kojima ste izloženi, ali je svojevrsna garancija da nekretnina koju kupujete, recimo, nije već prodata nekom drugom i da je vlasništvo nad njom uredno dokumentovano i sigurno u vašim rukama.

U saradnji sa advokatima ili ovlašćenim licima, notar će proveriti i sadržaj samog ugovora koji su sastavile stranke u postupku, kao i dokumentaciju. Neophodno je dostaviti im čitav niz dokumenata koji će garantovati navedeno i potom doći u zakazano vreme i za fizičku overu ugovora.

Solemnizacija, dakle, ne znači puku overu vaših potpisa već daje pravnu snagu privatnom ugovoru koji nakon overe od strane javnog beležnika postaje javna isprava. Čitav proces ujedno garantuje sigurnost u trgovini nepokretnostima kako bi se sprečile sve moguće zloupotrebe, a svi znamo da ih je ranije bilo. I čitav smisao i uloga javnog beležnika u oblasti nekretnina zapravo je u tome.

Idi na vrh strane