Dodaj firmu

Koje sve vrste sudskih postupaka vode notari?

; Ažurirano 17.01.2024.
Koje sve vrste sudskih postupaka vode notari?

 

U mnogim pravnim sistemima postoji mogućnost da sudovi poveravaju javnim beležnicima sprovođenje sudskih postupaka, a sve to u cilju rasterećenja sudova i ubrzavanja pravne zaštite u građanskim sudskim postupcima. Takva je situacija i u našoj zemlji.

Ostavinske rasprave vode notari

Najčešće se notarima, odnosno javnim beležnicima, poveravaju ostavinski postupci. Prilikom poveravanja vođenja ostavinskog postupka, sud određuje i rok u kome je javni beležnik dužan da sprovede postupak i donese rešenje, a dosadašnja iskustva govore da su postupci povereni javnim beležnicima uglavnom kraće trajali nego što je to ranije bio slučaj.

Kao još jedna prednost za građane se navodi da su takse za nasleđivanje sada fiksne dok su kod sudova bile paušalno određivane. Raprava o nasleđivanju se može odložiti u dogovoru s notarima ukoliko naslednici nemaju novca, moraju na put ili zbog bolesti.

U tim postupcima dužnost notara je da raspravi šta čini predmet zaostavštine umrlog lica i ko su njegovi naslednici. U postupku se pozivaju naslednici da daju svoje izjave i donosi se rešenje o nasleđivanju. U rešenju o nasleđivanju mora se obrazložiti i odluka o nagradi i troškovima u skladu sa Zakonom o javnom beležništvu.

Treba napomenuti da nadzor nad notarima u ovim postupcima vrši sud koji mu je poverio ostavinski postupak. U postupku kontrole se predmet može uzetu notaru ukoliko se utvrdi nezakonito postupanje notara ili namerno odugovlačenje postupka. U tim slučajevima sud može doneti konačnu odluku ili poveriti predmet drugom notaru.

Kao i u sudskom postupku na rešenja koje je doneo notar postoji mogućnost korišćenja pravnog leka, odnosno podnošenje žalbe od strane nezadovoljne stranke.

Osim vođenja ostavinskih postupaka koji su široj javnosti najpoznatiji sudski postupci koje mogu voditi notari, možemo pomenuti još i sledeće:

  • postupak za uređenje međa
  • postupak za uređenje upravljanja i korišćenja zajedničke stvari
  • postupak za deobu zajedničkih stvari ili imovine
  • postupak za obezbeđenje dokaza.

Postupak za uređenje međa je jedan od postupaka koji notari moraju da obave van svojih kancelarija, jer moraju sa geometrom izaći na teren pri čemu moraju da vode računa o granicama službenog sedišta.

Preko notara parnični sud može vršiti i dostavu podnesaka strankama kao što su pozivi za ročišta i presude, a takođe i drugim učesnicima u postupku (veštaci, svedoci).

Idi na vrh strane