Dodaj firmu

Na koji način se vode depozitni poslovi kod notara?

; Ažurirano 17.01.2024.
Na koji način se vode depozitni poslovi kod notara?

 

Pored sastavljanja javnih isprava, overe potpisa, vođenja sudskih postupaka, treća važna grupa pravničkih poslova kojom se bave notari su depozitni poslovi.

Šta su depozitni poslovi i koja je uloga notara u njima?

U oblast depozitnih poslova koje možete da obavite kod notar ubraja se mogućnost da javnim beležnicima stranke mogu predati na čuvanje gotov novac, nakit, hartije od vrednosti (izuzev serijskih i dematerijalizovanih), spise, rukopise, umetničke predmete, plemenite metale, odlikovanja, dragocenosti i druge predmete čije deponovanje nije protivzakonito.

Kada stranka predaje novac, odrediće da li će javni beležnik čuvati novac u javnobeležničkom depozitu ili će ga uložiti u banku i pod kojim uslovima. U slučaju predaje hartija od vrednosti, stranka odlučuje da li će ovlastiti javnog beležnika da preduzima radnje radi očuvanja, obezbeđenja ili namirenja prava iz hartije. Ukoliko stranka da javnom beležniku ovlašćenje, javni beležnik ima položaj punomoćnika. Javni beležnik ima i ulogu sudskog depozitara. Naime, javni beležnik je dužan da primi u depozit i druge predmete kad je zakonom određeno da dužnik može položiti stvar koju duguje kod suda ili kod javnog beležnika kao poverioca, kao predmet ispunjenja obaveze.

Razlozi za polaganje stvari kod javnog beležnika kao zvaničnog depozitara mogu biti:

  • kada je poverilac u docnji (odbija ili izbegava da primi stvar)
  • kada je poverilac nepoznat, odnosno neizvesno je ko je poverilac i gde se nalazi (poverilac preminuo, a nisu određeni naslednici itd.)
  • kada je poverilac poslovno nesposobno lice koje nema zakonskog zastupnika.

Značaj ove funkcije notara je u tome što se omogućava dužnicima da ispune svoje obaveze prema poveriocu polaganjem dugovane stvari zvaničnom depozitaru. Valja napomenuti da se nadležnost notara određuje prema mestu ispunjenja obaveze. Javni beležnik se obavezuje da stvar primi, čuva i da je preda kada se za to stvore uslovi, odnosno vrati kada to poverilac ili dužnik zatraže.

Nakon preuzimanja depozita sastaviće se zapisnik koji mora sadržati mesto i vreme preuzimanja stvari, podatke o licu koje je predalo stvar (ime i prezime, adresa, zanimanje), oznaku o položenoj stvari, razlog zbog koga je položena i kome je treba izdati. Pomenuti zapisnik potpisuju notar i lice koje je ispravu predalo i stavlja se službeni pečat notara. O predatoj stvari notar izdaje potvrdu. Na kraju treba istaći i to da za položeni depozit javni beležnik ima pravo na naknadu.

Idi na vrh strane