Dodaj firmu

Koji strani jezik je najlakši, a koji najteži za učenje?

; Ažurirano 17.01.2024.
Koji strani jezik je najlakši, a koji najteži za učenje?

 

Izuzetno je nezahvalno karakterisati bilo koji strani jezik kao težak ili lak za učenje. Ako upitate bilo kog stručnjaka, reći će vam da je to sasvim neozbiljan pristup definisanju jednog jezika.  Dok ima nekih koji na primer norveški jezik, švedski ili danski, odnosno japanski i kineski smatraju prilično lakim, jer im se prosto ti jezici dopadaju, dotle ima i onih koji te jezike vrlo teško mogu da nauče.

Lakoća učenja nekog jezika zavisi isključivo od afiniteta, odnosno od mentalnih sposobnosti svakog čoveka, a zatim i od toga da li neko određeni jezik uči samostalno ili pohađa kurs stranog jezika u nekoj školi.

Najlakši jezici za učenje

U principu danas deca već od malih nogu uče engleski jezik, pa se u tom smislu on svakako smatra jednim od najlakših za učenje. Gramatika tog jezika nije naročito kompleksna, a reči koje koristimo u svakodnevnom govoru su dobrim delom preuzete i iz engleskog.

Sve su to razlozi da se upravo engleski smatra jednim od jezika, koji mnogi mogu vrlo lako da nauče.

Koji su jezici najteži za učenje?

Da se vratimo na početak ovog teksta, te da napomenemo još jednom da je vrlo nezahvalno navoditi da je neki jezik težak za učenje. U principu razlog za to jeste gramatika, ali često i ortografija.

Iz te perspektive su skandinavski jezici naročito kompleksni za učenje, zbog vrlo kompleksnog padežnog sistema na prvom mestu. Zatim u jezike, koji se smatraju težim za učenje svakako spada i grčki, zato što je jedinstven na svetu i nema veze ni sa jednim drugim jezikom.

Kada je u pitanju ortografija, među teške jezike za učenje spadaju kineski i japanski, kao i korejski, hebrejski i arapski.

Međutim morate znati da ako odaberete odgovarajuću školu stranih jezika, te učenju pristupite na pravi način, nema tog jezika koji je težak za savladavanje.

Idi na vrh strane