Dodaj firmu
Na koji način se čuvaju uzorci iz labaratorije?

U interesu je svih, i lekara i tehničara i pacijenata, kao i društva u celini da laboratorije svoj posao rade po svim standardima bezbednosti i kvaliteta, pa je zato jednako važna i uloga svih činioca u ovom procesu, od nas samih do onih koji kontrolišu naše zdravlje.

Na koji način se čuvaju uzorci iz labaratorije?
Kako hrana utiče na rezultate iz labaratorije?

Ono što će vam prvo reći da je važno kod svake laboratorijske analiza jeste da treba jesti samo laganu hranu i u što umerenijim količinama. Takođe, poželjno je izbegavanje i fizičke aktivnosti, a sva ostala ograničenja zavisiće od konkretnog slučaja gde treba ozbiljno da shvatite svaku preporuku svog lekara.

Kako hrana utiče na rezultate iz labaratorije?
Na koji način korišćenje drugih lekova može uticati na rezultate koje dobijate u labaratoriji?

Iako to nije baš uvek slučaj, utvrđeno je da u zavisnosti od vrste analiza, brojni lekovi i suplementi mogu da utiču na dobijene rezultate u laboratorijama. Preporuka je da, ukoliko ne morate, ne uzimate nikakve lekove bar jedan dan pre dolaska u laboratoriju, a ukoliko su vam oni od životne važnosti da tamo gde je to moguće uzmete ih neposredno nakon vađenja krvi ili uzorkovanja drugih telesnih tečnosti.

Na koji način korišćenje drugih lekova može uticati na rezultate koje dobijate u labaratoriji?
Šta od labaratorijskih analiza je potrebno uraditi ako sumnjate na anemiju?

Kako bi se postavila dijagnoza anemije neophodno je, pored uobičajenog uzimanja anamneze, uraditi i odgovarajuće laboratorijske analize. Nekada je moguće utvrditi ovu bolest i putem pregleda vidljivih sluznica i boje kože, ali ćete pouzdane rezultate dobiti jedino u laboratoriji.

Šta od labaratorijskih analiza je potrebno uraditi ako sumnjate na anemiju?
Zbog čega je uzorak krvi iz labaratorije jedini pravi pokazatelj trudnoće?

Postoje brojni načini koji se svakodnevno koriste radi utvrđivanja postojanja trudnoće, od onih brzih iz bilo koje apoteke, preko laboratorijskih koji se rade na osnovu urina, pa sve do precizne kontrole krvi. Njihova pouzdanost se, iako u minimalnom procentu, ipak razlikuje i potrebno je proveriti dobijene rezultate, naročito one negativne.

Koliko su tačni rezultati dobijeni u laboratorijama i u kojim slučajevima je potrebno ponoviti ih?

Tehnologija i nauka iz dana u dan napreduju što dovodi do toga da je mogućnost greške u pogledu dobijanja rezultata svedena na minimum. Nivo opremljenosti laboratorije, procedure koje sprovode, njihova odgovornost i profesionalnost u radu utiču na to da ćete i vi sami imati više poverenja u laboratoriju ukoliko ona radi na ovakav način.

Koje sve analize u laboratoriji morate da radite ujutru pre jela?

Brojne analize koje po savetu lekara treba da uradite u laboratoriji zahtevaju pripremu, a često je neophodno i to da se uzorci za analizu uzmu ujutru pre jela. Za ove informacije detaljna uputstva ćete dobiti u laboratoriji ili od vašeg lekara.

Šta sve može da utiče na rezultate koje dobijate u labaratoriji?

Kada lekar posumnja na određenu bolest sledeća faza kojoj se pristupa su analize koje će tu bolest potvrditi ili je isključiti. Naravno, najradosnija vest kojoj se treba nadati je da će analize pokazati da ste zdravi, ali da bi rezultati analize bili pravi pokazatelj vašeg zdravstvenog stanja treba da znate da postoje brojni faktori koji mogu uticati na rezultate koje dobijate u laboratoriji.

Šta je važno da znate pre nego što odete u labaratoriju?

U trenutku kada se spremate za odlazak u laboratoriju najverovatnije znači da ste već bili kod svog lekara koji vas je na osnovu nekih simptoma uputio na to da je neophodno da uradite određene analize. Osim zabrinutosti koja je sigurno u vašim mislima, potrebno je i da budete dobro informisani o tome kakve vas analize čekaju i da li je pre odlaska u laboratoriju potrebna određena priprema.

Koje sve analize je potrebno uraditi ako sumnjate da imate dijabetes?

Djabetes je bolest savremenog čoveka od koje oboljeva sve više ljudi u svetu i kod nas. Veoma često se u stručnim krugovima govori o epidemijskim razmerama ove bolesti. Nepravilne navike u ishrani, stil života, ali i genetika smatraju se uzročnicima ove bolesti.

Idi na vrh strane