Dodaj firmu

Zbog čega nastaju smeđe mrlje nakon pranja tepiha?

; Ažurirano 16.01.2024.
Zbog čega nastaju smeđe mrlje nakon pranja tepiha?

Šta da radite, ukoliko su se pojavila smeđe mrlje nakon profesionalnog čišćenja tepiha?

Upravo ste odneli svoj tepih u profesionalni tepih servis imali i sada imate smeđe mrlje na tepihu nakon čišćenja. To nije baš rezultat kojem ste se nadali, zar ne?

Obično postoje dva glavna uzroka pojave smeđih mrlja na tepihu nakon čišćenja tepiha.

PH tepiha ostao je visok.

PH vašeg tepiha ostao je previsok nakon čišćenja. To je prouzrokovalo da tepih porumeni, kako se to naziva u svetu za čišćenje tepiha.

Drugi slučaj je obično da se uporna mrlja  vratila sa dna tepiha zbog čega je postala smeđa.

Kada je šteta već učinjena ne brinite nego pročitejte šta možete uraditi da rešite problem.

Sećate se pH skale o kojoj verovatno niste puno razmišljali od srednje škole? Ispostavilo se da kao odrasla osoba ovo znanje može dobro doći.

Kada se prave sintetički tepisi, oni dolaze iz mlina za tepihe sa pH oko 5 (imajte na umu da je to skala od 0-14 gde se 7 smatra neutralnim. Sve ispod 7 je kiselo, a sve oko 7 je baza).

Tepih preferira kiseliji pH.

Tepih voli da boravi na svom „srećnom mestu“, na blago kiseloj strani pH skale. Kada ostane na previsokom pH (obično 9-10 +), može da porumeni. Većina deterdženata kreće se od 9-13 pH. Profesionalac će primeniti različite proizvode za podešavanje pH u zavisnosti od nivoa tla tepiha.

Tokom profesionalnog čišćenja tepiha gotovo uvek se koristi osnovno rešenje. Rastvori sa visokim pH odlično čiste. Sapun, deterdžent, većina sredstava za čišćenje u domaćinstvu  imaju visok PH.

Način na koji profesionalno čišćenje tepiha treba da radi je da se deterdžent visokog pH primenjuje na razgradnju i oslobađanje prljavštine. Posle toga se koristi kiselo ispiranje sa niskim pH kako bi se neutralisao rastvor sa visokim pH i sve čisto ispralo sa tepiha.

Visok pH nije potpuno ispran sa vašeg tepiha?

Ponekad visoki pH nije u potpunosti ispran sa tepiha. Ovo ostavlja tepih na previsokom pH, zbog čega na tepihu nastaju smeđe mrlje nakon čišćenja tepiha. Obično će smeđe mrlje biti prilično velike, široko rasprostranjene i mogu izgledati prugasto.

Ovo je čest problem kod niskobudžetnih sredstava za čišćenje tepiha ili onih koji ne znaju šta rade i ispiraju se samo vodom (ne odgovarajućim blago kiselim ispiranjem). To se ponekad može desiti i profesionalcima, ali to je retko.

Dobra vest je da se smeđe fleke mogu lako popraviti.

Ako vaš tepih nakon čišćenja ima smeđe mrlje, pozovite kompaniju u kojoj ste čistili tepihe. Trebali bi se vratiti i ponovo isprati tepihe.

Trebali bi biti u stanju da izvuku preostali visok pH sa tepiha, vrate stvari u ravnotežu tako da tepisi  ponovo izgledaju sjajno.

U ekstremnijim slučajevima postoje i profesionalni proizvodi za uklanjanje braon boje. Ovo je efikasna verzija ispiranja za teške uslove rada. Retko smo smatrali da je ovo neophodno.

Ako imate mrlju od tepiha koja se neprestano vraća, verovatno je potrebno temeljnije očistiti. Postoje i drugi efikasni tretmani za zaptivanje tog dela tepiha kako bi se mrlja ponovo ne odvojila.

Druga opcija je da agresivno preplavite područje rastvorom i izvadite ga ekstrakcijom na površini sa tepiha i tepiha. Obično ovo drugo nije potrebno.

Drugi verovatni krivac za smeđe mrlje na tepihu je što je ispod tepiha bila mrlja koja se već nalazila na tepihu.

Možda ste u prethodnom pranju očistili fleke od kafe, mrlju od masti, mrlju od krvi ili neku drugu smeđu mrlju.

Profesionalno čišćenje tepiha koristi ekstrakciju tople vode za ubrizgavanje tople vode i rastvora u tepih, a zatim ga usisava natrag. Kroz ovaj postupak moguće je poremetiti skrivenu mrlju koja je prethodno zasitila tepih. Kako se vlažni tepih suši, vlakna tepiha odvode mrlju na površinu čineći je sada vidljivom.

Idi na vrh strane