Dodaj firmu

Meč Karpov Kasparov

; Ažurirano 16.01.2024.
Meč Karpov Kasparov

 

Mnogo je mečeva u istoriji šaha ostalo u pamćenju i igrača i publike. Bilo je onih koji su jako dugo trajali, a bilo je i oni koji su upamćeni po maestralnim pobedama.

Prvi meč koji je odigrao Gari Kasparov se zvanično smatra najdužim u svetskoj istoriji šaha.

Tom prilikom su poštovana pravila, koja su na snazi od 1974. godine i podrazumevala su pobedu samo ako jedan igrač postigne šest pobeda. Prema tim pravilima nije postojalo ograničenje u trajanju meča.

U slučaju da dođe do poraza, igrač koji je ranije bio svetski prvak je imao pravo da zahteva revanš meč i to u roku od godinu dana.

Najduži meč u istoriji šaha je počeo s jeseni 1984. u gradu Moskva. Igrali su Gari Kasparov i Anatolij Karpov.

Posle odigranih 9 partija, Karpov je vodio sa 4:0.

Onda je svoju dotadašnju taktiku naglo izmenio Gari Kasparov. Počeo je da igra bez većih rizika i na taj način je izazivao protivnika. Ali, to nije naročito uticalo na Karpova, jer nije bio spreman da znatno rizikuje, pa je kao rezultat te serije igranja došlo do čak 17 remija.

Sledeću partiju je dobio Karpov i to tek nakon 27 odigranih. Ali je onda Kasparov u 32 – oj partiji pobedio.

Posle svega toga sledi serija od ukupno 14 remija.

Trajanje ove partije je bilo čak 5 meseci do tog trenutka i sasvim očekivano i jedan i drugi igrač su bili naročito iscrpljeni.

Kasnije je dve partije jednu za drugom i to 47. i 48. dobija Kasparov.

Upravo tada dolazi do povećane napetosti, pa sovjetska šahovska federacija donosi odluku, koja se mnogima učinila neobičnom. Iznet je zahtev da meč bude prekinut, jer je iscrpljenost i jednog i drugog igrača bila zaista velika. Čak je bio iznet predlog da ovaj meč bude poništen, a da se igra novi posle šest meseci.

I Gari Kasparov i Anatolij Karpov prihvataju ovu odluku, ali su kasnije navodili da je to sve bila stvar manipulacije, što nema nikakvog značaja jer je odluka bila definitivna.

U periodu od 6 meseci je došlo do izmene pravila, pa je važilo ograničenje od maksimalno 24 partije, uz obavezu da meč bude prekinut ako jedan od igrača ne bude imao šest pobeda. Bude li se dogodilo da i posle 24 partije rezultat bude nerešen, raniji svetski prvak ostaje to, odnosno zadržava titulu, ali ima pravo na revanš.

Posle šest meseci od poništene partije je održan meč, a rezultat je bio 12 prema 11 za Kasparova posle odigrane 23 partije. Poslednja partija je bila sve ili ništa za Karpova, što je dovelo do toga da Kasparov postane u istoriji najmlađi šahovski prvak, budući da je tada imao samo 22 godine.

Idi na vrh strane