Dodaj firmu

Ko je bio Bobi Fišer?

; Ažurirano 16.01.2024.
Ko je bio Bobi Fišer?

 

Iako ga svi znaju po nadimku Bobi, pravo ime čuvenog američkog šahovskog velemajstora je bilo Robert Džejms Fišer. Rođen je 9. marta 1943. godine u Čikagu, a preminuo je 17. januara 2008. godine u islandskom gradu Rejkjaviku.

Prvi šahista iz Amerike, koji je zvanično osvojio šampionat, organizovan 1. septembra 1972. godine od strane Svetske šahovske organizacije, bio je upravo Bobi Fišer.

Osnovni biografski podaci

Majka mu je bila Poljakinja, jevrejskog porekla, a otac Nemac.

Postoje oprečne informacije o tome da li je njegov biološki otac bio onaj, koji je upisan u njegovim dokumentima, ali to za priču o životu čuvenog šahiste i nije naročito bitno.

Bilo kako bilo, kada je napunio 6 godina, Bobi nije posećivao neki šahovski klub, kako bi naučio da igra šah, već je za to u velikoj meri zaslužna bila njegova sestra. Naime, upravo mu je ona tih godina kupila prvu šahovsku garnituru i Bobi je počeo da se zanima za ovu igru.

Kako u to vreme nije bilo baš lako da nađe protivnika, to je on sam učio i vežbao igru oko godinu dana. Sa punih 7 godina se učlanjuje u lokalni šahovki klub, a tu je ovu igru savladavao uz pomoć predsednika Bruklinskog šahovskog kluba.

Čuveni učitelj šaha po imenu Džon Kolins, a na molbu Bobijeve majke, počinje dečaka da podučava, kada je budući šahovski velemajstor imao 13 godina.

Mada je bio izuzetno inteligentan, Bobi napušta studije i na fakultetu biva upamćen kao dete sa teškim karakterom.

Prvu pobedu odnosi na šahovskom šampionatu za juniore jula meseca 1956. godine. A Otvoreno prvenstvo Sjedinjenih Američkih Država u šahu osvaja 1957. godine.

Američki šampion postaje već 1958. godine, kada je imao 15 godina. U to doba postaje i zvanično najmlađi velemajstor.

Kao meč stoleća se pominje često u istoriji šaha onaj, koji je Bobi Fišer odigrao protiv Spaskog, koji je održan na Islandu, u gradu Rejkjaviku. Tada Bobi postaje svetski šampion, a ujedno se kvalifikiovao i kao najbolje rangirani šahista po tadašnjem sistemu.

Idi na vrh strane