Dodaj firmu

Poznati koji imaju epilepsiju

; Ažurirano 30.01.2024.
Poznati koji imaju epilepsiju

Veoma je važno upoznati se sa epilepsijom i njenim simptomima kako je ne bi povezivali sa pogrešnim stanjima i tako stigmatizovali one koji je imaju. Epilepsija je neurološki poremećaj, a njen uzrok leži u sprovođenju neadekvatnih signala (impulsa) iz nervnih ćelija mozga. Kao rezultat dešava se skup različitih neuobičajnih senzacija i ponašanja koje se dešavaju u sklopu epileptičkog napada.

Epilepsija nije oblik mentalne retardacije, kako je mnogi doživljavaju i ne može se preneti sa osobe na osobu. Zato je važno da prepoznamo simptome epilepsije kako bi mogli da pomognemo sebi, ali i drugima koji je imaju.

Postoji mnogo tipova eilepsije, a samo dva tipa epileptičkiih napada, fokalni i generalizovani. Pre napada dolazi do tzv. aure, odnosno skupa simptoma koji najavljuju epileptički napad, kao što su preosetljivost na svetlost, napad panike, dezorijentisanost.

Epilepsija može nastati genetski, usled povrede mozga, tumora, šloga, ali okidači koji dovode do epileptičkog napada mogu biti i alkohol, opijati, stres, neredovna i loša ishrana, kao i neke vrste lekova.

Veza između poznatih ličnosti i epilepsije

Kroz istorijske spise i medicinske dokumente možemo zaključiti da su brojne istorijske ličnosti imale epilepsiju, ali i druga stanja koja su se tada povezivala sa epilepsijom. To su pre svega bili poznati koji imaju epilepsiju, čuveni pisci, muzičari, knjjiževnici, vojskovođe, filozofi i političari.

Veoma je interesantna veza između epilepsije kod slavnih istorijskih ličnosti i njihovog ispoljavanja specifičnih simptoma u vezi sa epilepsijom, a to su pre svega ispoljavanje simptoma u periodu aure, odnosno stanja koje prethodi epileptičkom napadu i njihovog kreativnog potencijala. Veliki broj književnika, muzičara i političara, neposredno nakon epileptičnog napada imao je neopisivu potrebu da crta i piše.

Primećeno je da su oštećenja temporalnog moždanog režnja vrlo česta kod osoba koje su se bavile umetnošću, ali je takođe u istoriji poznat podatak da se epilepsija pripisivala poznatim  ličnostima, a kod čak 26% njih utvrđeno je da se ipak radilo o psihotičnim napadima. 21% njih je imalo napade nervoze i straha, a 40% njih je imalo neko od stanja opasnih po život.

Istorijske ličnosti koje su imale epilepsiju

Velike vojskovođe, vladari i imperatori koji su ostavili neizbrisiv trag u svetskoj istoriji, imali su epilepsiju, ali i razna neobična ponašanja koja su praćena napadima.

 

Iako uporni, mudri i taktični, oni su pokazivali određene crte neuravnoteženog ponašanja. Napoleon Bonaparta je imao napade psihogenog i epileptičnog porekla. Na njegovo ispoljavanje psihogenih napada uticao je stres, dok je nastanak epilepsije bila posledica hronične urenije.

Od drugih vladara i istorijskih ličnosti koji su imali epilepsiju možemo izdvojiti:

  • Julije Cezar ( političar);
  • Sokrat (filozof);
  • Teodor Ruzvelt (političar);
  • Alfred Nobel (naučnik);

Poznati umetnici koji su imali epilepsiju

U literaturi možemo pronaći podatke o poznatim književnicima, muzičarima i slikarima koji su imali epilepsiju.

Možda ćete se iznenaditi da su neki od najvećih književnika u istorij imali epilepsiju. Jedan od najpoznatijih ruskih pisaca, Dostojevski, je stvarao svoja remek dela nadahnut veoma eksplozivnim doživljajima u sklopu epileptičkih napada. Dostojevski je najverovatnije imao nasledni oblik epilepsije, jer su mu i otac i sin takođe imali epilepsiju. O epileptičnim napadima možemo čitati u brojnim Šekspirovskim delima čiji su junaci bolovali od epilepsije, paralize, narkolepsije i demencije.

Kada govorimo o muzičarima, moramo spomenuti majstora klavirske muzike, Frederika Šopena, koji je zbog svojih depresivnih epizoda dobio etiketu temporalne lombarne epilepsije.

Od temporalne lombarne epilepsije bolovao je i Van Gogh, čuveni slikar, kod koga su se takođe smenjivale manične epizode ushićenosti i depresije, kao i veoma čudno ponašanje i povučenost u detinjstvu, a francuski lekari koji su lečili umetnika ustanovili su da je imao oštećenje mozga. Drugi poznati umetnici koji su imali epilepsiju su:

  • Mikelanđelo Buonaroti (slikar, vajar, arhitekta i pesnik)
  • Edgar Alan Po (pisac, urednik, i književni kritičar)
  • Petar Iljič Čajkovski (kompozitor)
  • Fjodor Mihajlovič Dostojevski (književnik)
  • Agata Kristi (književnica)

Poznati modernog doba koji imaju ili su imali epilepsiju

Mnogo poznatih ličnosti koji su i danas među nama imaju ili su imali epilepsiju. Poznati koji imaju epilepsiju ili su je imali, mogu posvedočiti o svojim napadima epilepsije. Pre svega to je Elton Džon, čuveni muzičar, tekstopisac i pijanista, koji je pored svoje ekscentrične prirode, problema sa alkoholomm i drogom imao i napade epilepsije.

 

Od poznatih koji imaju epilepsiju možemo izdvojiti i filmskog glumca i režisera  Denija  Glovera. Poznati reper Lil Vejn, takođe pati od epilepsije, za koju tvrdi da je posledica umora, stresa i napora. Od muzičara koji su i danas među nama možemo izdvojiti i Jan Kertisa koji je svoje epileptične napade imitirao i na svojim nastupima, a neretko ih je i stvarno doživljavao na koncertima.

Pričanje o epilepsiji u javnosti, ali i saznanja koja smo dobili kroz istoriju, mogu nam pomoći da je definišemo i prepoznamo, kako kod sebe, tako i kod drugih, kao i da razlikujemo njene faze, koje ne bi trebalo da mešamo sa drugim neurološkm stanjima, kako bismo bili spremni da pomognemo sebi i drugima oko nas.

Firme povezane sa tekstom

MediHelp centar za lečenje glavobolja i migrena

Prvi privatni centar za savremenu dijagnostiku i lecenje glavoboja i migrena.
Pročitaj više

Miloja Pavlovića 15, Banjica
Voždovac, Beograd
Idi na vrh strane