Dodaj firmu

Dugotrajna mučnina - Uzroci i lečenje

; Ažurirano 30.01.2024.
Dugotrajna mučnina - Uzroci i lečenje

Dugotrajna mučnina koja traje više od mesec dana može uticati na vaše svakodnevno funkcionisanje, ali je mnogo važnije da utvrdite pravi uzrok, jer hronična mučnina i vrtoglavica mogu biti simptom mnogobrojnih zdravstvenih stanja.

Kao što znamo ne bi trebalo nakon jedne mučnine, koja može nastati trenutno kao uzrok nečega što smo pojeli, da paničimo. Veoma je važan sam tok mučnine, da li se ona pojavljuje nekoliko dana ili se njena priroda menja. Svaka mučnina koja traje više od mesec dana, naziva se dugotrajna ili hronična mučnina i važno je otkriti njen pravi uzrok, kako bi se blagovremeno izlečila, kako zbog opšte zdravlja tako i zbog lakšeg funkcioonisanja pacijenta.

Koji su uzroci dugotrajne mučnine?

Trudnoća

Jedno od najpoznatijih stanja i uzrok na koji svi pomislimo kada u svojoj okolini prepoznamo osobu koja pati od stalnih mučnina je sumnja na trudnoću. Neke trudnice, kroz ovaj period prođu bez ikakvih mučnina, dok druge prolaze kroz intenzivne mučnine, koje su neretko praćene povraćanjem. Dobra vest je da ova mučnina ne može naštetiti vašoj bebi i da postepeno prestaje u prva četiri meseca trudnoće.

GERB

Ukoliko pored mučnine osećate i žgaravicu, moguće je da patite od Gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Ona nastaje zbog opuštanja mišićnog prstena, na mestu spajanja želuca i jednjaka. Pored žgaravice, možete osetiti bol u grudima i gornjem delu stomaka, problem sa disanjem i gutanje, loš zadah. Na ovu bolest možete dodatno posumnjati ako imate višak kilograma, ukoliko ste pušač ili uzimate određene lekove, zato je neophodno da se što pre javite svom gastroenterologu.

Pankreatitis

Pankreatitis može biti akutni i hronični. Akutni traje nekoliko dana, dok hronični može trajati mesecima, pa čak i godinama.

Određeni simptomi su slični kao kada imate GERB, a neki od prepoznatljivih simptoma, pored bolova u stomaku i gubitka kilograma, jesu masna stolica, groznica i ubrzan puls.

Gastropareza

Ova bolest je poznata i kao bolest odloženog pražnjenja želuca. Veruje se da je glavni uzrok gastropareze oštećenje vagusnog nerva, koji kontroliše aktivnost muskulature želuca. Najčešći simptomi su povraćanje, nadimanje, osećaj sitosti nakon male količine hrane, nedostatak apetita.

Hepatitis

Ponekad jeuzrok dugotrajne mučnine hepatitis tipa A, B, C, D ili E. Ukoliko pored mučnine imate žuticu, povraćanje, umor, bol u trbuhu, možete uraditi testove na hepatitis.

Anksioznost

Ponekad su povraćanje, mučnina i vrtoglavica simptomi psihičkih stanja pojedinca. Anksioznost postaje sve češća pojava kod pacijenata a ona ima i svoje fizičke simptome poput česte mučnine, ubrzanog disanja, ubrzanih otkucaja srca ili nesanice.

Koji se simptomi još mogu javiti pored dugotrajne mučnine?

Dugotrajna mučnina ali i ona koja se javlja trenutno, nikada ne ide sama. Nju obično prati čitav niz srodnih simptoma, kao što su vrtoglavica, povraćanje, koje je prisutno kod jačih mučnina, migrene, glavobolje, pojačano lučenje pljuvačke, teško gutanje hrane.

Mučnina i gađenje na hranu, obično idu jedno sa drugim. Ponekad je teško razdvojiti da li su migrene uzrok mučnina ili je glavobolja samo njena posledica. Kako bi se ustanovilo šta je u srž problema, potrebno je posetiti nekoliko specijalista, od gastroenterologa, radiologa, do neurologa. Ukoliko je mučnina dugotrajna, to može ukazivati na neku od navedenih bolesti i stanja. Ipak, tačnu dijagnozu, može uspostaviti samo lekar specijalista.

Lečenje dugotrajne mučnine

Lečenje dugotrajne mučnine može biti spoj prirodnih i medicinskih lekova, ali je veoma važno na početku otkriti pravi uzrok dugotrajne mučnine, promeniti ishranu i način ishrane i uvesti adekvatnu terapiju.

Ukoliko je u pitanju blaži oblik mučnine, vaš izabrani lekar će vas posavetovati da promenite način ishrane i isprobate prirodne preparate. U određenim slučajevima, prirodni lekovi mogu se pokazati kao najbolje rešenje, bez primene medicinske terapije.

Kada je način ishrane u pitanju, veoma je važno da svoj dnevni raspored obroka raspodelite u više manjih obroka, kako ne biste preopteretili želudac i izazvali mučninu.

Vrsta namirnica je takođe presudna kod akutne i hronične mučnine. Savetuje se izbegavanje ugljenih hidrata, pušenja, alkohola i teške hrane, jer ćete tako nadražiti želudac i izazvati mučninu. Od namirnica koje su poželjne u vašem jelovniku i umanjuju i smiruju mučninu, možemo izdvojiti beli luk žumbir i biljne čajeve, koji umiruju stomak.

Ove namirnice ne utiču samo na mučninu, već i na nadutost, bol u stomaku i druge simptome gastritisa.

Gastrenterolog po potrebi može uvesti i apotekarske lekove u terapiju, ukoliko proceni da promena načina ishrane i prirodni lekovi nisu dovoljni. U zavisnosti od uzroka, inteziteta i trajanja dugotrajne mučnine, vaš lekar vam može uvesti neke od navedenih lekova, blokatore receptora i fenotiazine, koji se jednom rečju nazivaju antiemetici. Blokatori receptora su efikasni u suzbijanju povraćanja kod kinetoza i prisustva nadražajnih materija u želucu.

Fenotiazini imaju antipsihotično dejstvo i koriste se kod teških mučnina sa povraćanjem, koje su praćene vrtoglavicom, kinetozom i migrenom. Mogu se uzimati oralno, intravenski ili u obliku supozitorija.

Registrovani lekovi koje možete naći u našim apotekama su Ondansetron, Granisetron, Tropisetron, Palanosetron.

Firme povezane sa tekstom

MediHelp centar za lečenje glavobolja i migrena

Prvi privatni centar za savremenu dijagnostiku i lecenje glavoboja i migrena.
Pročitaj više

Miloja Pavlovića 15, Banjica
Voždovac, Beograd
Idi na vrh strane