Dodaj firmu

Komunalna policija Beograd i neplaćene kazne za parkiranje

; Ažurirano 16.01.2024.
Komunalna policija Beograd i neplaćene kazne za parkiranje

Pronaći slobodno parking mesto u Beogradu, posebno u centru grada, postalo je gotovo neverovatan podvig. A čak i ako se nekome posreći, pa u tome uspe, lako se može desiti da za to bude kažnjen, a da ni ne zna da je kaznu zapravo dobio.

Da, zvuči čudno, ali je tako. Gotovo podjednako čudno kao i da komunalna policija ili komunalna milicija, kako je novi naziv te službe, ima obavezu da daje ili ne daje kazne za parkiranje, što zapravo zbunjuje mnoge vozače. Razlog zbog koga mnogi mešaju službu komunalne milicije i policije vezan je upravo za termine, pa je shodno tome i došlo do zakonskih promena naziva. Ali da krenemo redom...

Kako funkcioniše parkiranje u Beogradu?

Najjednostavnije rečeno, uži i širi gradski centar srpske prestonice je zoniran. Kada je u pitanju tema parking Beograd zone, one su podeljene u boje.

Posebnu pažnju bi trebalo obratiti na boju zone, odnosno na natpis na tabli, a u kome je navedeno koliko vremena je dozvoljeno parkirati u konkretnoj zoni.

Takođe treba napomenuti i to da se plaćanje parkinga može izvršiti na nekoliko načina, a što je sve jasno i precizno navedeno na svakoj tabli u okviru određene zone. Izuzev mogućnosti plaćanja SMS porukom, dostupno je i plaćanje elektronskom parking kartom, koja se može kupiti ili kod kontrolora parkinga ili na trafikama, kao i putem aplikacije, odnosno uz pomoć parking karte, a koja je dostupna u parkomatu.

Ko je nadležan za kontrolu parkiranja?

Budući da je u pitanju organ u okviru lokalne samouprave i da je njegova nadležnost vezana za regulisanje pitanja komunalne delatnosti, a prema članu 2 Zakona o komunalnoj miliciji, objavljenog u “ Službenom glasniku Republike Srbije “ broj 49 / 2019, to je komunalna milicija, odnosno ranije nazivana komunalna policija Beograd nadležna i za parkiranje. Tačnije, zadužena je, pored ostalog i za kontrolu korišćenja svih parkirališta u skladu sa signalizacijom i propisima, kao i “parkiranja na rezervisanim parking mestima” i slično.

Tom prilikom se komunalna policija Beograd rukovodi svim smernicama, koje su navedene u trenutno aktuelnoj Odluci o komunalnom redu, zatim Odluci o javnim parkiralištima i u Odluci o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina, a sve sa stanovišta održavanja komunalnog reda, što zapravo i jeste njena nadležnost. Sa druge strane, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije imaju obavezu da se pridržavaju svih odrednica aktuelnog Zakona o bezbednost saobraćaja na putevima.

Promene zakona

U maju 2020. godine zvanično su objavljene izmene Odluke o javnim parkiralištima, što je donelo i glavobolje vlasnicima automobila, jer kazne za perkiranje više nisu tako lako uočljive, a mogu da izazovu različite nerpijatnosti vlasnicima vozila.

O čemu se zapravo radi?

Ranije je bilo uobičajeno da vlasnik vozila koji se nepropisno parkirao ili kome je isteklo dozvoljeno vreme za parkiranje, a nije ga produžio, dobije kaznu na vrlo jednostavan način – papirno obaveštenje o tome ga je čekalo zataknuto za brisač vozila. Iako je bilo vlasnika vozila koji su jednostavno takve kazne bacali, misleći da će to učiniti da ne moraju da izvrše plaćanje, sada je došlo do značajnih promena, koje i te kako otežavaju stanovnicima glavnog grada.

Naime, kazne za parkiranje više ne bivaju dostavljene vlasnicima vozila na takav način, već im na kućnu adresu stiže obaveštenje iz Prekršajnog suda o tome. U skladu sa pravilima, nakon što komunalna policija Beograd, odnosno radnici “ Parking servisa ” ili pripadnici jedinica saobraćajne policije MUP-a utvrde da su prekršene zakonske odredbe o parkiranju, njihova je obaveza da pokušaju da uruče vlasniku vozila prekršajni nalog i to na kućnu adresu. U slučaju da u tome ne uspeju, odnosno da vlasnik ne želi ili nije u mogućnosti da preuzme pošiljku, u kojoj se osim prekršajnog naloga nalaze i fotografije prekršaja, nadležnost preuzima Prekršajni sud.

Smatra se da je nalog uručen vlasniku ukoliko protekne 15 dana od dana kada je dobio pisano obaveštenje. Vrlo je važno da upravo od tog dana počinje da teče rok za mogućnost plaćanja polovine zaprećene kazne. Dakle, u slučaju da vlasnik vozila u roku od 8 dana izvrši sve potrebne korake, a o čemu postoji jasno obaveštenje na poleđini prekršajnog naloga, on može biti oslobođen plaćanja polovine kazne. Takođe, vlasnik vozila ima pravo i da uloži žalbu, a sve u skladu sa uputstvima navedenim na konkretnom prekršajnom nalogu.

Iako se mnogi vlasnici vozila već godinama žale na to da nisu bili informisani o kazni, rešenje je zapravo vrlo jednostavno. Dovoljno je pristupiti Registru neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih iznosa na sajtu Ministarstva pravde Republike Srbije, te izvršiti jednostavnu proveru. Potrebno je samo da zainteresovano fizičko lice ukuca svoje ime i prezime, te jedinstveni matični broj. 

Slične teme
Idi na vrh strane