Dodaj firmu

Kako druge zemlje gledaju na tetovaže i u kojim zemljama su pojedine tetovaže zabranjene?

; Ažurirano 17.01.2024.
Kako druge zemlje gledaju na tetovaže i u kojim zemljama su pojedine tetovaže zabranjene?

 

Iako smo duboko već u 21. veku i uglavnom smatramo da su tetovaže stvar ličnog izraza koji ne utiče mnogo na bilo šta drugo, i dalje postoje zemlje u kojima se tetoviranje kažnjava zakonom. U Srbiji je ova oblast, kao i mnoge druge, potpuno neuređena, te propisi niti dozvoljavaju niti brane tetoviranje bilo čega na bilo kojem mestu, a čak ni boje ne podležu standardima.

Zemlje u kojima je tetoviranje kažnjivo

Evopske zemlje uglavnom blagonaklono gledaju na tetoviranje i retko gde ćete zbog tetovaža imati problema. Postoje poteškoće i začkoljice koje se tiču određenih radnih mesta, ali se to bliže određuje u samim preduzećima i uglavnom ćete o tome biti obavešteni već u samoj konkursnoj dokumentaciji. Međutim, u nekim zemljama zbog tetovaže možete imati problema i sa zakonom, te bi o tome trebalo nešto da znate.

Kao i i mnogim drugim represivnim merama, i po pitanju tetoviranja prednjači Južna Koreja. U ovoj zemlji tetoviranje se smatra medicinskom procedurom, te samo oni sa licencom lekara zapravo mogu da je obavljaju. Ova odluka pravda se samom tehnikom tetoviranja koja je u osnovi neka vrsta povređivanja površinskog sloja kože kako bi se boja unela u nju. Suprotno očekivanjima, ovaj propis u praksi nije baš mnogo zaživeo, jer se širom Južne Koreje ljudi i dalje tetoviraju, samo zvanično nelegalno.

U Severnoj Koreji mere su naravno mnogo blaže, s tim da u ovom delu kontroverzne korejske države zvanično postoje ograničenja u pogledu simbola koje tetovirate. Dozvoljene su i poželjne one koje veličaju komunističku partiju, državu i vođu, a recimo ljubavne poruke nisu.

U zemljama gde je stanovništvo većinski muslimanske vere, poput Irana, budući da sam Kuran ne dozvoljava tetoviranje zakoni predviđaju hapšenja i kazne za osobe koje imaju tetovaže. Ovaj zakon može da ugrozi i one koji samo turistički žele da posete Iran, jer postoji verovatnoća da vas uopšte neće pustiti da uđete u zemlju, naročito ako su vaše tetovaže verske prirode.

Turska koja je mnogo bliža kolevci evropske civilizacije, čak i jeste deo nje, takođe ima ograničenja povodom tetovaža. U ovoj zemlji oni koji su "uhvaćeni" sa tetovažama moraju da se pokaju i uklone je. Japan, kao neka vrsta kolevke tetovaža, takođe ima izvesna ograničenja, a ona se odnose na vidljivost tetovaža uopšte, a naročito na bazenu, u teretani i slično.

Među državama koje ne gledaju blagonaklono na tetovaže još su UAE, Saudijska Arabija, Jemen, Avganistan, Pakistan i druge. Zanimljivost predstavljaju i Nemačka i Francuska gde je tetovarinja slobodno, ali samo ukoliko ne uključuje fašističke i i desničarske simbole, dok na Šri Lanci nije dozvoljeno tetovirati Budu.

Idi na vrh strane