Dodaj firmu

Filipović psihološko savetovalište

4.2 | 52 ocena
Član 13 godina

Komunikacija u porodici

Kvalitetna komunikacija je ključna za zadovoljstvo porodičnim i bračnim odnosima. Da bi se ostvarila kvalitetna komunikacija, članovi porodice trebaju preuzeti odgovornost za svoje uloge i negovati razumevanje, saradnju, saosećanje i poštovanje tuđih potreba. Jasno izražavanje potreba, osećanja i očekivanja od drugih članova porodice takođe je važno. Redovna provera međusobnog razumevanja sprečava nesporazume koji često nastaju između roditelja i između roditelja i dece.
Komunikacija sa decom može biti izazovna, posebno kada preferiraju indirektne načine izražavanja putem igrovnih simbola. Kvalitet komunikacije u porodici takođe zavisi od veština komunikacije koje su naučene od roditelja i prenesene na decu.
Kako da govorimo da bi nas dete slušalo?
Deca povremeno ne samo što ometaju, uznemiravaju i dosadjuju svojim roditeljima već mogu da budu nepromišljena i neuvidjavna pokušavajući da zadovolje samo svoje potrebe ne uvažavajući roditeljske potrebe.
Mnogi roditelji kasno otkriju da njihova deca sa odrastanjem sve više zanemaruju njihove potrebe. Roditelji imaju prava na svoje potrebe i treba da znaju način kako da to stave do znanja svojoj deci.
Suočen sa takvom situacijom roditelj treba da nadje način da pomogne sebi tako što će da shvati da su njegova prava legitimna i da stekne veštinu da se suprotstavi detetu.
Primer-dečak 12 god napravio je nered u kuhinji koju je majka upravo sredila, i ostavio iza sebe haos.
Najčešće ponašanje roditelja je naredjivanje, usmeravanje i komandovanje šta treba da radi ubuduće u toj situaciji ili nadevanje etiketa, posramljivanje, ismevanje:“ Baš si razmažen, ti si sebična lenština, sram te bilo.“
Sve ove reakcije dovode u pitanje detetov karakter, ugrožavaju samopoštovanje, omalovažavaju ga kao osobu. Dogovaranje i usklađivanje oko organizacije porodičnog života, trošenja novca, vaspitanja dece i planiranja budućnosti su svakodnevne potrebe. Ukoliko postoji međusobno razumevanje, uvažavanje razlika i spremnost na kompromise između roditelja, to će doprineti harmoničnim odnosima u braku i roditeljstvu. Takođe, kvalitet komunikacije utiče na usklađivanje s kulturnim rodnim stereotipima. Tradicionalna patrijarhalna shvatanja i neravnopravnost polova mogu otežati komunikaciju. Aktivno slušanje, jezik nenasilne komunikacije i korišćenje "ja poruka" umesto "ti poruka" pomažu u poboljšanju komunikacije i sprečavanju svađa. Porodični terapeut može pomoći u unapređivanju komunikacije i promovisanju skladnih odnosa u porodici.

Kategorija: Psihološka savetovališta Beograd
Objavljeno: 20.06.2023.
# ID Oglasa: 092941
Firma: Filipović psihološko savetovalište
Website: www.savetovalistefilipovic.rs
Idi na vrh strane