Dodaj firmu

Filipović psihološko savetovalište

4.2 | 52 ocena
Član 13 godina

Prevara

Prevara u partnerskim/bračnim odnosima je raširena pojava, sa istraživanjima koja ukazuju na različite vrste prevara. Mnogi faktori utiču na ponašanje osobe u braku ili partnerskom odnosu, uključujući shvatanje veze, ličnost, obrazovanje, kulturu i obrasce komunikacije preuzete iz primarne porodice.

Osobe koje su naučile da budu posvećene partneru, porodici i deci izbegavaju iskušenja koja mogu dovesti do prevare. One neguju i čuvaju svoj partnerski odnos, osećajući se ostvareno, srećno i zadovoljno u svojoj zajednici.

S druge strane, mnogi ljudi ne umeju da neguju svoj partnerski odnos i imaju lošu komunikaciju, što dovodi do seksualnog i emotivnog nezadovoljstva. Ako smatraju da je zadovoljstvo ključni kvalitet životne sreće, skloni su da tražei nove emocionalno-seksualne aktivnosti kako bi poboljšali kvalitet života.

Razlozi za neverstvo su raznoliki. Muškarci se često odlučuju na prevaru ako su odvojeni od svoje partnerke ili nezadovoljni seksualnim životom. Takođe, nedostatak emocionalne povezanosti i nedovoljna razmena emocija mogu biti motivi za neverstvo.

Muškarci mogu biti motivisani i muškom sujetom, željom za osvajanjem novih partnerki ili željom da se dokažu u vanbračnoj vezi ako osećaju da im polna moć slabi u braku. Neki se mogu odlučiti na prevaru kao oblik osvete zbog neslaganja sa suprugom ili njenog neverstva.

Žene takođe imaju svoje razloge za paralelne veze, uključujući osećanje zanemarenosti, nezadovoljstvo u bračnom seksu, osvetu za partnerovo neverstvo ili iz dosade i nedostatka afirmacije ličnosti u braku.

Važno je napomenuti da seksualni motivi igraju veliku ulogu kod onih koji ulaze u prevare. Seks predstavlja izvor zadovoljstva i energije za mnoge, koji tragaju za seksualnim tehnikama i uživanjem kako bi ispunili svoje potrebe.

Paralelne veze ukazuju na lošu komunikaciju i dugotrajnu krizu u odnosu dvoje ljudi. Prevara se najčešće događa sa osobama koje su već poznate, poput prijatelja ili kolega sa posla.

Kada se prevara dogodi, moguće je oporaviti se od nje, ali to zahteva vreme i napore svih uključenih. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći u procesu oporavka:

Iskrenost i otvorena komunikacija: Partneri treba da budu iskreni jedno prema drugom i da otvoreno razgovaraju o svojim osećanjima, mislima i razlozima koji su doveli do prevare. Ovo može biti teško, ali iskrenost je ključna za izgradnju poverenja.

Emocionalna podrška: Obe strane treba da pruže emocionalnu podršku jedno drugome tokom procesa oporavka. To može uključivati razumevanje i saosećanje sa bolom i povredom koju je prevara izazvala.

Terapija ili savetovanje: Parovi koji su preživeli prevaru često se odlučuju za terapiju ili savetovanje kako bi imali podršku stručnjaka u procesu oporavka. Terapeut može pomoći u razumevanju uzroka prevare, rešavanju problema komunikacije i izgradnji novih obrazaca ponašanja.

Postavljanje granica i obnavljanje poverenja: Partneri treba da zajedno postave granice i pravila kako bi ponovo izgradili poverenje. To može uključivati otvorenu komunikaciju o očekivanjima, postavljanje granica u komunikaciji s drugim ljudima i razvijanje transparentnosti u odnosu.

Rad na obnovi intimnosti: Obnova intimnosti, kako emocionalne tako i seksualne, može biti ključna u procesu oporavka. Partneri mogu da rade na ponovnom uspostavljanju emocionalne bliskosti, povećanju vremena provedenog zajedno i održavanju zdravog seksualnog života.

Proces oporavka može biti dugotrajan i svaki par se suočava s jedinstvenim izazovima. Nije svaki odnos sposoban da preživi prevaru, ali za one koji su spremni da rade na tome, postoji mogućnost za obnovu i izgradnju zdravijeg i snažnijeg odnosa.

Kategorija: Psihološka savetovališta Beograd
Podkategorija: Bračno savetovalište Beograd
Objavljeno: 29.07.2023.
# ID Oglasa: 093946
Firma: Filipović psihološko savetovalište
Website: www.savetovalistefilipovic.rs
Idi na vrh strane