Dodaj firmu

Šta je to elektroforming i zbog čega se retko primenjuje u zalatarama?

; Ažurirano 29.01.2024.
Šta je to elektroforming i zbog čega se retko primenjuje u zalatarama?

Elektroforming ili elektroformiranje je proces obrade metala kojim se oblikuju, odnosno formiraju delovi na modelu nakita. To se postiže tzv. elektrodepozicijom na modelu, koji je u industriji poznat kao trn.

Metalni trnci koji imaju ulogu provodnika se hemijski pasiviziraju, kako bi se sprečilo „oblaganje“.

Na taj način se omogućuje naknadno odvajanje gotovih elektroformi. Neprovodni (stakleni, silikonski, plastični) trnci zahtevaju taloženje provodljivog sloja pre elektrodepozicije. Konduktivni slojevi se mogu naneti hemijskim putem ili tehnikama nanošenja vakuumom (npr. prskanjem zlata).

Elektroforming je složen proces obrade metala

Ovaj proces podrazumeva korišćenje jake struje kroz veoma čistu vodu, čiji je hemijski sastav vrlo precizno određen. U ovom procesu, joni nalaze svoje nedostajuće elektrone i talože se kao neutralni atomi metala, koji se vezuju jedan za drugi. Glavna prednost elektroformiranja je u tome što omogućuje ostvarivanje funkcije šipke ili spoja unutar jednog mikrometra.

U poređenju sa drugim osnovnim procesima oblikovanja metala, kao što su livenje, kovanje, duboko izvlačenje, elektroforming je veoma efikasna metoda, u slučajevima kada obrada dopušta određenu toleranciju ili malu težinu predmeta obrade.

Elektroformirani metal je izuzetno čist, sa vrhunskim svojstvima u odnosu na kovani metal i to upravo zahvaljujući svojoj rafiniranoj, kristalnoj strukturi. Višestruki slojevi elektroformiranog metala se na molekularnom nivou vezuju jedno za drugo, ili za različite podloge za proizvodnju složenih struktura.

Bitno je znati da se i galvaniziranje i elektroforming sprovode procesom elektrodepozicije. Za oba procesa karakteristično je taloženje metala na provodni predmet. To se postiže tako što se anoda i katoda uranjaju u elektrolitičku kupku, a kroz rastvor se propušta direktna struja, koja utiče na prenos metalnih jona na katodnu površinu. U tom procesu dešava se i premeštanje metala na predmet.

Razlika je u tome što pri galvanizaciji, deponovani metal postaje deo postojećeg proizvoda, dok se u procesu elektroformiranja, vreteno uklanja iz proizvoda, a preostali predmet se u potpunosti stvara elektrodepozicijom. Nakon elektroformiranja moguće je izvršiti galvansko dodavanje premaza za poboljšanje otpornosti na koroziju ili za dobijanje atraktivnijeg  oblika proizvoda.

U procesu eletroformatiranja koristi se sumporna kiselina koja je ujedno i najopasnija komponenta uključena u ovaj proces, pa su potrebne posebne mere opreza. Uvek nosite gumene rukavice i zaštitu za oči.

Dva glavna nedostatka elektroformiranja su nejednaka raspodela debljine i veliko vreme obrade, što ga čini manje ekonomičnom metodom za primenu u zlatarama, a uzimajući u obzir sve prethodno navedeno, jasno je da je to sve zajedno preveliki izazov za malu računicu, te je zato retko zaista zastupljeno manjim zlatarskim radnjama.

Idi na vrh strane