Dodaj firmu

Zeleni krovovi Živeti Sa Biljkama

Firma Živeti Sa Biljkama se bavi projektovanjem, osmišljavanjem, izvođenjem radova,održavanjem zelenih površina, održavanjem zelenila u poslovnim zgradama, vertikalnim vrtovima i zelenim krovovima. Takođe, kod nas možete da nađete veliki izbor mobilijara
Pročitaj više


Zvezdara, Beograd

Način na koji će zgrade biti građene, menjao se sa vremenom, a danas su zeleni krovovi apsolutni hit. Ipak, ono čemu su ljudi uvek težili, to je toplina tokom zime, svežina u letnjem periodu, i udobnost i zaštita. U tekstu koji je pred vama saznaćete šta su to zeleni krovovi, po čemu se razlikuju, koje su im karakteristike, i zašto bi trebalo da postanu i vaš izbor.

Zeleni krov

Zeleni krovovi nisu nova moda u arhitekturi i građevini, oni su otišli nekoliko koraka dalje, i zamišljeni su tako da povrate prirodni element u urbano okruženje, i još važnije od toga – da rešavaju bitna pitanja kao što su tretman atmosferskih voda i efekat urbanih toplotnih ostrva.

Zeleni krovovi izrada

Kada govorimo o zelenim krovovima, zapravo govorimo o vertikalnom ozelenjavanju. Zeleni krovovi su zapravo, krovne konstrukcije koje su prekrivene vegetacijom, ili biljnim slojem. Zahvaljujući tome, oni povećavaju vrednost objekta u estetskom smislu, a takođe poboljšavaju globalnu mikroklimu u gradskom okruženju.

Ostale pozitivne osobine zelenih krovova su što smanjuju nivo buke, pročišćavaju vazduh u okviru objekta, kao i kišnicu, a pored svega toga predstavljaju i sjajnu termičku izolaciju objekta. Zbog toga, leti će u vašem prostoru biti prijatno sveže i temperatura niža, dok će tokom hladnijeg dela godine, u domu biti toplije. Međutim, zeleni krovovi predstavljaju i prostor u kome se mogu nastaniti insekti i razne životinje.

Debljina zelenih krovova

Vrste zelenih krovova se određuju na osnovu debljine supstrata, namene i kao i na osnovu intenziteta korišćenja. Vrste se formiraju na osnovu FLL stanadarda.

Kod ekstenzivnog zelenog krova, debljina hranljivog supstrata je od 7 do 12 centimetara. Glavna karakteristika je da ovakva vrsta krova nema zahteve za održavanjem. Poluintenzivni zeleni krov ima debljinu supstrata oko 30 cm.

Intenzivni zeleni krov se drugačije naziva krovni vrt, i to iz razloga što je debljina supstrata takva da se mogu formirati pravi vrtovi i oaze. Debljina supstrata može da bude i do 80 cm.

Način izrade zelenog krova

Kada govorimo o ekonomičnom zelenom krovu, tada treba navesti i tehničke karakteristike koje su standardna višeslojna struktura, u okviru koje je i drenažni filc sloj. Ove vrste zelenih krovova su lake za održavanje, i nižeg su biodiverziteta.

Zeleni krov ima tu mogućnost da vam pruža dodatni prostor za boravak u prirodi, pa čak mogu da predstavljaju i bašte u kojima se uzgajaju biljke koje su jestive.

Ipak, najvažnija karakteristika zelenih krovova je smanjenje potrošnje energije, tj. njena ušteda, a nekretnina koja poseduje ovakvu vrstu modernog krova, ima veću tržišnu vredsnost.

Vrste zelenih krovova

Postoji više vrsta zelenih krovova. Prva je ekstenzivni zeleni krov, zatim poluintenzivni zeleni krov, intenzivni zeleni krov, ekonomični zeleni krov...

Cena po kvadratu zelenog krova

Cena koja ne podrazumeva izolaciju, odvodnjavanje i hidroizolaciju, je u proseku oko 4500-5000 dinara po kvadratnom metru.

*Za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate oglašivače koji se nalaze na stranici koju upravo čitate.

Pitaj sve firme
Idi na vrh strane