Dodaj firmu

Koja je najbolja zaštita od požara u stambenim objektima?

; Ažurirano 17.01.2024.
Koja je najbolja zaštita od požara u stambenim objektima?

 

U zavisnosti od toga da li je u pitanju stan ili kuća će zavisiti i preporuka o zaštiti od požara. U oba slučaja se moraju poštovati navodi trenutno aktuelnog Zakona o zaštiti od požara, a koji je objavljen u „Službenom glasniku“ Republike Srbije, broj 111/2009, odnosno broj 20/2015.

A što se tiče stambenih zgrada, obaveza stambene zajednice jeste da donese pravila zaštite od požara, na svakom spratu bi trebalo da postoji i specijalizovani aparat za gašenje požara. Takođe je važno da se on servisira u skladu sa pravilima.

Naravno da je preporuka da vatrogasni, to jest specijalni aparat za gašenje požara stoji u posebnim ormarićima, kako ne bi došlo do krađe, a posebno kada su u pitanju zgrade sa više spratova.

Ukoliko u određenoj stambenoj zgradi postoji hidrant, što bi trebalo da postoji u skladu sa pravilima, važno je da se on koristi isključivo kada je isključena električna energija i da ga koristi lice koje je sa time upoznato.

U slučaju da članovi stambene zajednice žele da poboljšaju zaštitu od požara, imaju mogućnost i da ugrade specijalni sistem, u okviru koga će se nalaziti takozvana panika rasveta, što će pomoći stanovnicima te zgrade da se na najbolji mogući način zaštite. Brojne firme su specijalizovane za ugradnju sistema za zaštitu od požara, pa se njima svakako treba obratiti tim povodom, kako bi pripremili najbolju ponudu za konkretnu stambenu zgradu.

A u skladu sa odredbama aktuelnog zakona je predviđeno da mora postojati i jasno istaknut plan evakuacije, a bitno je da svi ti putevi koji su označeni budu u svakom trenutku prohodni.

Sve troškove i održavanja protivpožarne opreme, odnosno hidranata i njihove popravke snose stanari zgrade.

Kada su u pitanju privatne kuće, pored toga što je neophodno da postoji protivpožarni aparat, savetuje se i ugradnja specijalizovanih sistema za zaštitu od požara.

Idi na vrh strane