Dodaj firmu

Kako da se pripremite za polazak u vrtić?

; Ažurirano 17.01.2024.
Kako da se pripremite za polazak u vrtić?

Adaptacija deteta na vrtić može trajati vrlo kratko, a može i nekoliko sedmica, pa čak i meseci. Ali je svakako najvažnije da roditelji ne odustanu, već da budu uporni.

Svesni smo svi toga da je u pitanju situacija, koja ume da bude vrlo neprijatna i za decu, ali i za njihove roditelje. A posebno ukoliko su mališani naročito vezani za majku i oca.

Ipak, stručnjaci smatraju da je upornost ključna u tom slučaju, kao i međusobna komunikacija između roditelja i vaspitača, odnosno psihologa, koji je zaposlen u vrtiću.

Polazak u vrtić kao radostan događaj

Koliko god da je vaše dete osetljivo, ukoliko pokušate da mu predstavite vrtić kao izuzetno zanimljivo mesto, vrlo je verovatno i da ćete u tome uspeti. U tom smislu je priprema mališana za polazak u vrtić posebno značajna.

Podrazumeva se da ćete prilagoditi detetovom uzrastu metode, koje ćete u tom slučaju koristiti, kako biste ga upoznali sa time šta ga tačno očekuje kada bude krenulo u vrtić.

A da biste to uradili na pravi način, potrebno je da osluškujete svoje dete. Jasno je da nije moguće na potpuno isti način objasniti svakom detetu kako će izgledati boravak u vrtiću. Zato i jeste važno da roditelj izabere način, koji smatra najboljim za njegovog mališana.

Da li će to biti čisto priča o tome kako izgleda jedan dan sa drugarima u vrtiću ili ćete kroz igru sve to pokušati da predstavite detetu, u principu je svejedno. Najbitnije je da vaš mališan shvati da će mu u vrtiću biti lepo i da nema baš nikakvog razloga da se bilo čega plaši.

Pojedini vrtići imaju praksu da u toku perioda adaptacije bude prisutan i roditelj. A opet, postoje roditelji koji jednostavno tu ideju ne smatraju dobrom ili nemaju slobodnog vremena u predviđenom periodu, pa se onda dogodi da dete bude samo u toku perioda adaptacije.

Najbitnije je da budete istrajni i ne sumnjajte da će se vaše dete relativno brzo navići na novonastalu situaciju.

Idi na vrh strane