Dodaj firmu

Preporučujemo: 5 najposećenijih destinacija u Vojvodini

; Ažurirano 16.01.2024.
Preporučujemo: 5 najposećenijih destinacija u Vojvodini

Vojvođanska ravnica je oduvek poznata po svojim prelepim pejzažima i beskrajnim prostranstvima.

Laka pristupačnost i odlična povezanost Vojvodine sa većim gradovima kao što su Beograd i Novi

Sad uslovili su veliku posećenost ovog pravog bisera Srbije. Bilo da ste ljubitelj šetnje po šumi, uživate u degustaciji vojvođanskih vina ili volite čari ravnice i velikog prostranstva, Vojvodina je pravi izbor za vas.

Uživanje u prirodi srpske Svete gore

Budući da je Fruška gora planina smeštena u sred vojvođanske ravnice, ona predstavlja omiljenu destinaciju za beg od monotone svakodnevnice, ali i za rekreaciju i odmor. Uređena šetališta, vidikovci, manastiri i mnogobrojna izletišta za mlade uticali su na to da Fruška gora vrvi od turista gotovo svaki dan.

S obzirom da se u okviru Fruške gore nalazi i nacionalni park, ova ostrvska planina pruža turistima božanstvenu prirodu i pravi odmor za dušu i telo. Izletišta kao što Iriški venac, Brankovac i Popov čot su prava prilika za kampovanje i zabavu sa porodicom i prijateljima.

Zaštitni znak Fruške gore jesu njeni manastiri, kojih danas ima 16, te se sa pravom kaže da je ona “srpska Sveta gora”.Oni danas predstavljaju kako verske, tako i kulturne objekte od velikog istorijskog značaja i vrednosti. Manastiri su otvoreni skoro uvek za svoje posetioce, a budući da su ušuškani u netaknutoj prirodi, sam doživljaj je fantastičan.

Zelenilo Sombora

Prva asocijacija na Sombor jeste zelenilo koje ga ukrašava. Radi se o listopadnom drvetu Bođošu, koji svojim prisustvom pravi prelepu zelenu oazu u gradu. S obzirom da je u prošlosti bio pod vlašću Austrougarske, Sombor je grad velike istorije i bogate kulture. Shodno tome, u gradu živi nekoliko etničkih zajednica te ova verska i etnička šarolikost daju dodatnu autentičnost gradu.

Sombor nudi mnoštvo atrakcija i destinacija, a jedna od njih je impozantna građevina Somborska Županija. Ova građevina je danas simbol grada, a u njoj se može videti slika Ferenca Ajzenhuta pod nazivom “Bitka kod Sente”. Još neke arhitektonske odlike grada koje ne smete zaobići jesu Gradska kuća koja je građena u stilu neoklasicizma, Gradski muzej i Trg Svetog Trojstva.

Ono što je još jedna asocijacija na Sombor jesu somborski salaši, koji odišu autentičnošću starog vojvođanskog sela. Oni su prava slika istorije pre 500-600 godina i na verodostojan način oslikavaju život salašara i njihovu svakodnevnicu. Ova etno-sela, uz tradicionalnu kuhinju i ambijent, danas predstavljaju pravi kontakt turista sa bogatom istorijom Sombora i okoline.

Opuštanje na obali Palićkog jezera

Ovo najveće prirodno jezero u Srbiji je sa pravom jedno od najposećenijih turističkih lokacija u zemlji- uređene plaže, prelep ambijent i veliki broj ugostiteljskih objekata duž šetališta jesu pun pogodak za turiste. Jezerska voda i mulj su lekoviti, te je u te svrhe otvorena i banja za lečenje.

Međutim, iako se danas kupanje u vodi ne preporučuje, Palićko jezero ima ogromno šetalište u dužini od 17 km.

Palićko jezero može da se pohvali zanimljivom arhitekturom. Vodotoranj, koji je izgrađen čak 1912. godine, simbol je Palića i nekada je bio važan vodovodni objekat ali i tramvajska stanica. Takođe, na obali postoji Muški štrand, na kome je nekada bilo dozvoljeno kupanje samo muškarcima, ali i

Ženski štrand koji je služio ženama za kupanje. 

Na samom jezeru se često organizuju sportovi na vodi  i vožnja biciklom po Paliću, a za najmlađe posetioce je tu i zološki vrt. Obilazak okolnih salaša i grada Subotice upotpuniće ovaj doživljaj severne Srbije.

U susret Evropskoj Sahari

Deliblatska peščara svojim oblikom i reljefom predstavlja pravi fenomen Srbije, a shodno tome nosi i počasni naziv “Evropska Sahara”. Ova jedinstvena peščara je nastala još u ledenom dobu nanosom peska koji je vetar preoblikovao u dine. Ova peščara je stanište retkih biljnih i životinjskih vrsta, a njen dinski oblik se ne sreće nigde drugde u Evropi.

U središnjem delu ovog rezervata nalazi se školsko-rekreativni centar “Čardak”, koji je okružen autentičnom i netaknutom prirodom te kao takav predstavlja idealnu lokaciju za boravak u prirodi.

Ovaj centar namenjen je đacima za edukaciju i rekreaciju u prirodi, sadrži restoran, smeštaj, ali i razne objekte za sportske aktivnosti i razonodu.

U okolini Deliblatske peščare ima mnoštvo vikenda, a u planu je veliki kompleks koji će sadržati hotel, spa centar, bazene i dečiji akva park. Njena relativno mala udaljenost od Beograda ali i

Temišvara, kao i činjenica da je ona gotovo vazdušna banja, omogućavaju brz razvoj turizma na ovom prostoru.

U srcu Srpske patrijaršije

Sremski Karlovci su mesto bogate istorije, specifične atmosfere i autentičnog duha. Udaljeni su od Beograda oko 70 km, a od Novog Sada samo 13km, te nije čudno što je ovo mesto nezaobilazno turistima ukoliko se nađu u blizini. Ako se na to još dodaju impozantne i velelepne građevine, istinski duh istorije i ušuškanost mesta, dolazi se do zaključka da su Sremski Karlovci idealna lokacija.

U Sremskim Karlovcima se nalazi najstarija srpska gimnazija, Patrijaršijski dvor koji leti predstavlja prebivalište Patrijarha, Saborna crkva Svetog Nikole i mnogi drugi objekti koji svojim izgledom oduzimaju dah. Šetnja kroz lepo uređen vrt kod Patrijaršije, izlet do Stražilova i kafa u kafiću nadomak trga mogu učiniti dan vredan pamćenja.

Ono što čini vojvođansku ravnicu posebnom jesu zelena prostranstva, retki prirodni fenomeni i predeli koji nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Kada razmišljate o tome šta obići u Vojvodini, mogućnosti su zaista mnogobrojne. Uz vojvođansko vino i tradicionalnu kuhinju, na jednom od mnogobrojnih salaša moguće je doživeti i razumeti simbiozu istorije, lepote i arhitekture, kakva se viđa samo u Vojvodini.

Idi na vrh strane