Dodaj firmu

Šta se dešava sa vašim zubima kad se razbolite?

; Ažurirano 16.01.2024.
Šta se dešava sa vašim zubima kad se razbolite?

Ako ste podlegli simptomima prehlade i gripa najverovatnije da ćete zanemariti negu zuba! Od zubobolje  i napada kiseline, efekti bolesti mogu se zadržati na vašem osmehu dugo nakon što se ponovo vratite u formu. Evo uobičajenih stvari koje se događaju našim zubima kada smo prehlađeni.

- Dehidracija

Povraćanje i lekovi,  ne dehidriraju samo telo već i usta - a suva usta nisu dobra vest za zube. Ako imate malo pljuvačke, imate malo čarobnog sastojka koji održava zube čistima i pH neutralnim, pa sledite savete lekara i unesite te tečnosti. Ali pre nego što navalite na limunadu i sokove zaustavite se. To je najgore što možete naneti zubima jer imaju toliko kiseline i šećera. Umesto toga često pijuckajte vodu.

-  Povraćanje

Povraćanje dovodi do čestog kontakta zuba sa želudačnom  kiselinom - koja je otprilike jednako snažna kao kiselina iz akumulatora! Stoga nije iznenađenje bolest može prouzrokovati eroziju zubne gleđi, što zauzvrat čini zube lomljivim, preosetljivim i podložnim kvarenju. Ali ovde je problem - prvo što ćete želeti da uradite nakon povraćanja je pranje zuba. Nemojte! Četkanjem ćete jednostavno utrljati tu „baterijsku kiselinu“ po ustima. Umesto toga, isperite usta vodom ili nealkoholnim fluoridnim sredstvom za ispiranje usta. Sačekajte 30 minuta, a zatim četkajte kao i obično.

- Pritisak sinusa

Jake prehlade, virusi gripa i infekcije sinusa mogu izazvati zubobolju, koju ćete možda prvo primetiti dok se krećete. Pritisak možete ublažiti omotavanjem toplog, vlažnog peškira oko nosa, obraza i očiju. Međutim, ako zubobolja potraje i dalje od vaše bolesti, obratite se svom stomatologu da biste proverili da nije nešto ozbiljnije.

- Lekovi

Sirupi, šećerni lekovi i pastele dominiraju na policama  u apoteci - ali su zaista, zaista štetni za vaše zube! Potražite verzije bez šećera ako možete; piti samo vodu; i nastavite da ispirate usta kako biste držali gingivitis (upaljene ili krvave desni) i loš zadah pod kontrolom.

- Nedostatak energije

Kada sve što želite je da se uvučete ispod ćebeta i ostanete tamo. Ali ovo je najgore vreme  za zanemarivanje  oralne higijene - to je vaša prva linija odbrane od efekata dehidratacije, povraćanja i lekova, što sve čini vaš osmeh ranjivim na šupljine i probleme sa desnima.

- Obojeni zubi

Ako ujutro kad ste bolesni dođete do ogledala, možda ćete primetiti da vaši zubi izgledaju drugačije - žuti ili pegavi. To se može svesti na efekte dehidratacije, slatkih lekova koji vam preko noći sede na zubima ili zanemarivanja četkanja dok ste bolesni. Nastavite da pijete vodu kako biste ostali hidrirani i operite zube pre spavanja i nakon uzimanja lekova - i zapamtite: pljunite, ne ispirajte, da biste iskoristili blagodati fluorida u vašoj zubnoj pasti.

Idi na vrh strane