Dodaj firmu

Da li dijabetes utiče na oralno zdravlje?

; Ažurirano 16.01.2024.
Da li dijabetes utiče na oralno zdravlje?

Održavanje dobrog oralnog zdravlja važno je zato što utiče na kompletni organizam.

Obrnuto takođe može biti tačno, vaše celokupno zdravlje može ugroziti vaše oralno zdravlje - stres, na primer, može dovesti do niza oralnih zdravstvenih komplikacija.

Da li je ovo tačno i za dijabetes? Može li dijabetes dovesti do problema sa ustima? I da li je to veza koja deluje u oba smera, problemi sa oralnim zdravljem takođe povećavaju težinu dijabetesa?

Nažalost, odgovor je da u oba slučaja.

Dijabetes može dovesti do zdravstvenih problema sa ustima i usnom šupljinom.

Oralni zdravstveni problemi su takođe faktor rizika koji dijabetes može učiniti težim za kontrolu.

Jasno je da je ovo kružni scenario gde bi, bez proveravanja, oba stanja mogla da nastave da pogoršavaju drugi, s krajnje štetnim, potencijalno fatalnim posledicama s obzirom na povezanost dijabetesa sa srčanim bolestima i moždanim udarima.

- Zašto dijabetes uzrokuje probleme sa ustima (i obrnuto)?

Umesto da postoji jedinstveni razlog zašto dijabetes može dovesti do oralnih zdravstvenih problema, postoji nekoliko faktora.

Visok nivo šećera i skroba komunicira sa prirodnim bakterijama u ustima da bi stvorio sloj, lepljivi film koji se veže za zube.

Kiseline u ovom sloju napadaju površinu zuba, što potencijalno dovodi do karijesa i bolesti desni.

S obzirom na to da dijabetes dovodi do perioda u kojima je nivo šećera u krvi povišen, povećana je zaliha šećera i skroba bakterija u ustima.

- Suva usta

Oralni zdravstveni problemi takođe su često rezultat, barem delimično, suvih usta (kserostomija). U mnogim slučajevima, neko sa dijabetesom ima relativni nedostatak pljuvačke i bez vlažnih usta i zuba okupanih pljuvačkom povećava se rizik od niza zubnih i oralnih stanja.

Ova negativna povezanost deluje i obrnuto, oralni problem kao što je parodontitis (ozbiljna bolest desni), koji je tri puta verovatniji među onima sa dijabetesom, ima velike šanse za dalje povećanje nivoa šećera u krvi, čineći dijabetes težim za kontrolu.

Postoji bogatstvo naučnih, recenziranih istraživanja koja pokazuju vezu između dijabetesa i oralnih zdravstvenih problema i obrnutu.

Sa uspostavljenim odnosom, važno je znati do kojih oralnih zdravstvenih problema može dovesti dijabetes.

Nakupljanje plaka koje smo pomenuli u prvom odeljku može dovesti do problema koji se kreću od gingivitisa, koji je problematičan, ali je relativno lak za lečenje, do agresivnijih bolesti desni, takođe poznatih kao parodontitis.

Gingivitis nastaje kada sloj opstane na površini zuba, s vremenom to iritira desni i one natiču i lako krvare. Loš zadah je takođe čest neželjeni efekat.

Koliko god gingivitis mogao biti neprijatan, to nije stanje koje samo po sebi nanosi dugotrajnu štetu i koje se prilično lako leči - uklanjanje kamenca od strane stomatološkog higijeničara jedini je potreban tretman.

Međutim, gingivitis može postati parodontitis, ozbiljnija verzija bolesti desni, stanje koje dovodi do erozije tkiva i kostiju i može prouzrokovati opuštanje zuba i na kraju rizik od ispadanja.

Parodontitis je ozbiljno zdravstveno stanje koje je povezano sa bolestima srca i koje takođe može dovesti do eskalacije dijabetesa.

Takođe je stanje koje zahteva specijalistički tretman, jer upotreba jake vode za ispiranje usta neće rešiti problem.

Za osobu koja pati od desni koja krvari može biti gotovo nemoguće znati da li ima gingivitis ili parodontitis, simptomi se čine sličnim, čak i ako je naneta šteta veoma različita.

Važno je pravilno proveriti simptome, a ovaj savet se još snažnije primenjuje na sve koji imaju dijabetes s obzirom na 300% povećanu verovatnoću da dobiju parodontitis.

- Infekcija

Dijabetes takođe može dovesti do  gljivične infekcije koja može rezultirati bolnim belim i crvenim mrljama unutar usta.

Dalje, dijabetes može dovesti do suvoće usta što onda dodatno povećava rizik od bolesti desni, u ustima nedostaje pljuvačka koja prirodno pomaže u borbi protiv bakterija.

Ukratko, postoji velika prevalencija bolesti desni među ljudima koji imaju dijabetes.

Kako smanjiti rizik od oralnih zdravstvenih problema.

Većina saveta za osobu sa dijabetesom je ista kao i bilo kome i započinje dobrom rutinom oralne higijene.

Zube treba prati dva puta dnevno, a preporučuju se električne četkice - takođe ne zaboravite na zubni konac ili koristite međuzubnu četkicu.

Idi na vrh strane