Dodaj firmu

Lečenje mlečnih zuba u stomatološkoj ordinaciji

; Ažurirano 16.01.2024.
Lečenje mlečnih zuba u stomatološkoj ordinaciji

Verovali ili ne, dete održava mlečne zube do 12. godine. Imajući to na umu, nezamislivo je da ne treba lečiti mlečne zube!

Kada je pravo vreme za prvu posetu stomatologu?

Čim se pojavi prvi mlečni zub (oko 6 meseci), dete treba da poseti zubara. Roditelji su ti koji će imati najviše koristi od te prve stomatološke posete. Prvo će saznati o pravilnoj oralnoj higijeni dečijih usta i zuba u ovom dobu. Takođe će dobiti neophodne savete u vezi sa nicanjem zuba, što može biti praćeno mnogim smetnjama.

Navikavanje na redovne posete stomatologu započinje u ranom dobu. Pritom roditelji daju primer pomažući detetu da razvije pravi stav i podstičući ga da preuzme brigu o svom oralnom zdravlju kasnije u životu.

Kako da pridobijete poverenje od svog deteta?

Redovnim odlaskom stomatologu na preventivne preglede dete će oblikovati pozitivan stav i prijateljski odnos prema stomatologu te će taj osećaj povezivati sa osećajem bola. Jednom kada dođe vreme za popravak zuba, dete bi već imalo puno poverenje u svog zubara.

Može li se popraviti svaki mlečni zub?

Kada je dete kooperativno - sve je lako!

Dete koje mirno sedi na stolici, ne plače i ne kreće se tokom lečenja, znatno olakšava posao stomatologu. I ne samo to, već stomatologu omogućava brzi i kvalitetan posao.

Kada lekar utvrdi prisustvo karijesa na primarnom zubu, on / ona će proceniti da li se zub može popraviti i spasiti.

U slučaju da zub nije moguće popraviti, postoje dve mogućnosti:

U slučaju da se u bliskoj budućnosti očekuje erupcija trajnog zuba, stomatolog će predložiti vađenje zuba.

U slučaju da se zamena trajnim zubom ne očekuje uskoro, zubar će otvoriti zub i ostaviti ga da „čuva prostor” za buduće trajne zube, što je duže moguće. Ovo sprečava zub da se preseli u prazan prostor koji bi proizašao iz njegovog vađenja.

Ako se zub može popraviti, zubar će obavestiti roditelje da li bi intervencija bila bolna i u dogovoru sa njima predložiće primenu lokalne anestezije. Primenom anestetika dete bi prošlo čitav postupak bez bolova i, što je još važnije, ne bi steklo averziju prema budućem lečenju zuba.

Nakon nanošenja anestetika, zubar će specijalnom zubnom bušilicom otvoriti truli zub, ukloniti karijes i zatvoriti ga plombom, a ako je potrebno, postaviti lek. Sve vrste plombi mogu se koristiti kod dece (amalgam, kompozit ili stakionomer), ali najbolje bi bilo pustiti stomatologa da odluči koji je najprikladniji za tačan zub u datoj situaciji.

Idi na vrh strane