Dodaj firmu

Da li je Covid - 19 rizik po oralno zdravlje?

; Ažurirano 16.01.2024.
Da li je Covid - 19 rizik po oralno zdravlje?

Pandemija Covid-19, koja je sama po sebi veliki rizik po zdravlje, takođe je stvorila velike probleme sa naizgled nepovezanim aspektima zdravlja.

Jedno od njih je oralno zdravlje.

U svetu je od početka prvog perioda zaključavanja u martu 2020. bilo preko 14 miliona propuštenih stomatoloških pregleda. Šta osim ovih ogromnih brojki znače ovi propušteni pregledi  u pogledu oralnog zdravlja na pojedinačnom nivou?

- Održavanje zdravlja zuba i desni

Većina ovih propuštenih pregleda bili su godišnji ili šestomesečni pregledi zuba i redovni higijenski (čišćenje zuba) pregledi  na kojima se ispituje i održava zdravlje usta i desni.

- Da li Covid uzrokuje rizike za oralno zdravlje?

Tokom ovih pregleda  mogu se otkriti rani znaci većih problema koji bi inače mogli proći nezapaženo. Znaci propadanja ili erozije mogu se identifikovati jednostavnim pregledom i rendgenskim snimkom, ali ako se ne leči, može se pogoršati što dovodi do npodnošljivog bola, pa čak i gubitka zuba.

Problemi sa desnima previše su česti u svetu; većina odraslih će tokom svog života razviti određeni stepen bolesti desni. U ranoj fazi, ovo je poznato kao gingivitis, stanje koje dovodi do neugodnog zadaha i krvarenja desni, ali što je presudno, ne uzrokuje dugoročnu štetu. Međutim, ključ za kontrolu bolesti desni je održavanje zdravih desni, nešto što se može učiniti samo kontinuiranim  radom pojedinca (sprovođenje pravilnog čišćenja zuba kod kuće) i profesionalca (održavanje redovnih pregleda  sa njihovim higijeničarem radi dubljeg očistiti od zuba i ispod desni). Pregledi koji se stalno otkazuju, mogu dovesti do pogoršanja bolesti desni i dovesti do agresivnijeg parodontitisa. Ovo stanje može prouzrokovati trajna oštećenja poput propadanja vilične kosti, čineći zube labavim i potencijalno dovodeći do gubitka zuba.

Tokom prvog zaključavanja u martu 2020. godine nije bilo jasno koje industrije mogu ostati otvorene, a stomatolozi su nažalost bili sprečeni da leče pacijente, čak i u hitnim slučajevima.

Ono što predstavlja slučaj za zubara u potpunosti je subjektivno, ne morate da patite od jakog bola da bistezakazali posetu zubaru.

- Provera raka

Da li Covid uzrokuje rizike po zdravlje usta? Rak usne šupljine je šesti najčešći rak na svetu i može biti fatalan - najnovije istraživanje kaže da je smrtnost od raka usta porasla za 22% u poređenju sa pre pet godina.

Održavanje redovnih stomatoloških pregleda uveliko će povećati verovatnoću da se bilo koji znaci raka usne šupljine rano uoče, što čini prognozu daleko optimističnijom. Istraživanja su pokazala da je kod onih kojima je rak usne šupljine otkriven rano, stopa preživljavanja nakon pet godina bila 80%. Kada je kasnije otkriveno, stopa preživljavanja pala je na između 30 i 50% (broj varira u zavisnosti od toga koliko je kasno dijagnoza bila).

Za decu su stomatološki pregledi vitalni u svakom uzrastu kako bi se osiguralo da se zubi razvijaju onako kako se očekivalo i da nema novih problema sa kvarenjem, ili neusklađenim zubima.

Kao i kod većine stomatoloških problema, često je lakše i efikasnije lečiti probleme na početku i ranijem dobu, a ne kasnije. Do tinejdžerskih godina zubi i kosti su u potpunosti formirani i određene korektivne opcije možda više neće biti moguće bez uvođenja drugih tretmana.

Idi na vrh strane