Dodaj firmu

Kada bi pacijenta sa Alchajmerovom bolešću trebalo odvesti u starački dom?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kada bi pacijenta sa Alchajmerovom bolešću trebalo odvesti u starački dom?

Odlučiti da li će pacijent sa Alchajmerovom bolešću  ići u starački dom može biti izuzetno teško. Negovatelji mogu osećati krivicu ili strepnju zbog smeštanja voljene osobe u starački dom - mogu osećati da polako gube kontakt sa realnošću ili da svoje najmilije iznevere.

Postoji preporuka da se ovakvi pacijenti što duže zadrže kod kuće, ai život sa njima bez obzira da li se o njima brinu deca ili negovatelji, postaje težak i nemoguć za organizaciju.

Većina pacijenata se bore sa promenama a drugi životni prostor mogao bi da ih uznemiri.

Neki pacijenti dožive brzo pogoršanje kada uđu u starački dom, zato je ceo process potrebno izvesti pažljivo i taktično.

Starački domovi mogu biti skuplji nego da sami pazite na njih iako je ponekad nemoguće da obavljate svoje svakodnevne obaveze.

Međutim, staračke domove ne treba posmatrati kao krajnje sredstvo. Današnje ustanove za negu Alzhajmerove bolesti znatno su poboljšane i nude izuzetan nivo nege, fokusiran na poboljšanje kvaliteta života pacijenta.

Evo četiri pitanja koja biste trebali da postavite pre nego što donesete odluku da svoju voljenu osobu smestite u starački dom:

1. Koliko je napredovala bolest?

Alzhajmerova bolest ima tri stadijuma - pacijenti u svakoj fazi zahtevaju različite nivoe nege. Osoba kojoj je dijagnostikovana bolest živi još četiri do osam godina nakon postavljanja dijagnoze, ali može živeti čak 20. Pacijenti u ranoj fazi Alzhaimerove bolesti mogu da žive relativno normalnim životima, mada mogu patiti od gubitka pamćenja, teško se organizuju i mogu se boriti u da održe radnu sposobnost ili socijalne veze. Pacijenti u ovoj fazi obično uspevaju da ostanu u svojim domovima i još uvek imaju zakonsku sposobnost da donose odluke o svojim budućim željama.

Sledeća faza, umerena Alzhajmerova bolest, može da traje nekoliko godina. Pacijenti tokom ove faze imaće očigledne simptome, kao što su zbunjenost, ozbiljni poremećaji pamćenja, gubljenje i promene u ponašanju ili ličnosti, poput zabluda, sumnjičavosti, raspoloženja, promene načina spavanja, a u nekim slučajevima i gubitak kontrole mokraćnog creva.

U kasnom stadijumu oboleli od Alchajmera postaju nesposobni da funkcionišu i na kraju izgube kontrolu nad kretanjem. Potrebna im je 24-časovna nega i nadzor. Nisu u stanju da komuniciraju, čak ni da pokažu da ih boli, i podložniji su infekcijama, naročito pneumoniji.

2. Mogu li da pružim adekvatnu negu u kućnim uslovima?

Ovo je jedno od najvažnijih pitanja na koje morate iskreno odgovoriti jer je ono početak i kraj vaše odluke i daće vam odgovor na pitanje da li vaše voljene da preselite u starački dom ili ne. Potražite mišljenje lekara o potrebama pacijenta i vidite da li možete da odgovorite na njih. Ako oni zahtevaju negu od 24 sata teško ćete moći da se uskladite sa svojim obavezama, zato je dom za stare možda jedino rešenje.

Razmislite o tome da li ste dovoljno fizički i emocionalno jaki, da podignte pacijenta ukoliko padne i prenesete ga u krevet i da li možete da podnesete sve poteškoće koje idu sa promenama raspoloženja i negom ovakvih pacijenata.

Šta god da odlučite njihov oporavak je na prvom mestu, zato odlučite racionalno i staloženo.

Idi na vrh strane