Dodaj firmu

Zašto deca ne bi trebalo da se specijalizuju za jedan sport?

; Ažurirano 16.01.2024.
Zašto deca ne bi trebalo da se specijalizuju za jedan sport?

Procenjuje se da se svake godine 30-40 miliona dece bavi sportom - ali to je drugačija igra od one koju su igrali njihovi roditelji. Prošla su vremena ležernih sportskih igara. U današnjem takmičarskom detinjstvu, timski sportovi postali su vođeni od odraslih, profesionalizovani i usredsređeni na pobedu, što je dovelo do toga da se sve veći broj dece, neke od 7 ili 8 godina, rano specijalizovao za napredak u sportu

Nameće se pitanje da li deca koja se ranije opredele za neki od sportova postanu kasnije uspešnija?

U stvari, dobro edukovani sportista možda je taj koji će najverovatnije uspeti. Studije sportista na fakultetu i olimpijskih sportista otkrile su da se većina njih tokomodrastanja bavila višestrukim sportovima i nije se rano specijalizovala.

Rana specijalizacija može poboljšati veštinu, ali ne poboljšava atletske sposobnosti kao kada trenirate više sportova.

Istraživanja pokazuju da postoje fizički rizici povezani sa specijalizacijom. U nedavnoj studiji u kojoj je učestvovalo gotovo 1.200 mladih sportista, istraživači su otkrili da oni sportisti koji su se osam meseci ili više godišnje specijalizovali (isključujući druge) imaju znatno veći rizik od preloma, stresa i drugih teških povreda. Mladi sportisti koji su igrali više sati nedeljno bili su najčešće povređeni, a sportisti koji su više od dva puta proveli vreme baveći se organizovanim sportom.

Profesionalno treniranje više je dovodilo do povreda od amaterskog, rekreativnog treniranja.

Evo saveta za stvaranje pozitivnog iskustva u vezi sa sportom:

Budite navijači, a ne trener. Oduprite se analizi posle igre. Pohvala roditelja otvara vrata komunikacije i motiviše. Kritika može učiniti suprotno.

Postavite ograničenja- Sportisti bi trebalo da uzmu najmanje jedan do dva slobodna dana nedeljno u takmičarskoj atletici, sportskim treninzima i takmičarskojpraksi i ukupno 2 do 3 meseca godišnjeg odmora od određenog sporta.

Pazite na sagorevanje . Izgaranje, jednostavno rečeno, predstavlja mentalnu i fizičku iscrpljenost. Pazite na znakove poput nespecifičnih problema sa mišićima ili zglobovima, umora ili slabih rezultata.

Nađite vremena za besplatnu igru. Besplatna igra koju su pokrenula deca, poput igara za obnavljanje škole, pomaže u izgradnji socijalnih i emocionalnih veština i može biti važan alat za sprečavanje povreda prekomernog sporta.

Pronađite pravi program. Vaš roditeljski cilj je dapronađete atletska iskustva koja podstiču pozitivne lekcije, poput sportskog duha, timskog rada i saradnje. Sport bi trebalo da donese samo dobre stvari vašem detetu a samim tim i da poboljša vaš odnos.

Idi na vrh strane