Dodaj firmu

Triton AST diving klub, ronilački klub

Ronilački klub TRITON AST je jedan od najstarijih klubova koji organizuje obuku za sve nivoe, od rekreativnog nivoa, do tehničkih ronilaca. Naša škola ronjenja je najviše rangirana škola u regionu koju vode iskusni ronioci sa međunarodnim kategorijama.
Pročitaj više

Ilije Garašanina 26-28, (SC Tašmajdan)
Palilula, Beograd

Oprema za ronjenje Neptune Dive

Oprema za ronjenje Neptune Dive je pravi izbor za ljubitelje ovog atraktivnog sporta svih generacija. Bilo da Vam je potrebna maska, odelo, peraja ili regulator za ronjenje, kod nas Vas očekuje oprema renomiranog proizvođača Seac Sub, po pristupačnim cenama.
Pročitaj više

Narodnih heroja 27
Novi Beograd, Beograd

Ronilačka oprema Power Sub

POWER SUB DOO kao zastupnik za nase trziste vam nudi program vodecih svetskih proizvodjaca opreme BEUCHAT, SUUNTO po povoljnim cenama, a izradjene po visokim evropskim standardima.
Pročitaj više

Vladimira Rolovića 2
Čukarica, Beograd

Maska, peraja i disalica su obavezni deo ronilačke opreme, dok u 90 posto slučajeva, to predstavlja i odelo. Ako ronite na nekoliko lokacija na svetu, gde su ekstremno tople vode, biće vam dovoljni majica i šorts, a u svim drugim situacijama, morate imati ronilačko odelo.

Ronilačka odela

Ljudsko telo se u vodi ponaša drugačije nego na suvom, odnosno pod vodom se toplota gubi čak 25 puta brže nego u vazduhu. Drugi razlog zašto nam je odelo nephodno je zaštita od ogrebotina, uboda, povreda koje eventualno mogu nastati prilikom naših avantura. 

Suva odela imaju dosta prednosti, od kojih je najvažnija toplotna izolacija. Razlikujemo dve vrste suvih odela a to su neoprensko i trilaminat. 

Kada govorimo o neoprenskom odelu, ono može biti izrađeno od običnog neoprena, kome se smanjuje debljina na dubinama, pa se tako koristi za plitka a duga ronjenja u hladnim vodama.

Druga vrsta neoprenskog odela je od takozvanog crash neoprena. To je jedna vrsta materijala koja je još u fabrici bila podvrgnuta velikom pritisku u cilju dobijanja tanjeg neoprena, čija se debljina neće smanjivati na dubinama, a da pri svemu tome ostane relativno topao. 

Neopren je pomalo tvrd materijal, pa mu je smanjena elastičnost. Kod ovakvih odela je potrebna nešto veća količina tegova.

Kod suvih odela koja su izrađena od trilaminata, potrebno je imati deblje pododelo, jer ona pružaju isključivo mehaničku zaštitu. Suva odela su preporučljiva za ronjenje u vodama koja imaju temperaturu nižu od 10, ali se često koriste već ispod 15 stepeni. 

Odelo za ronjenje

Takozvana mokra odela za ronjenje su najzastupljenija. Materijal koji se koristi za izradu je neopren, a svoju ulogu vrše na taj način što propuštaju tanak sloj vode između odela i tela, koji se zagreva pa nas na taj način štiti od hladnoće.

Na primer, ako ste kupili odelo koje vam je preveliko, to automatski znači da će ući više vode nego što je potrebno, pa će vam biti hladnije. Zato je izuzetno važno da odaberete odelo za ronjenje koje će biti adekvatne veličine. Postoji podela i na kratka i duga, kao i podela odela po debljini, koja podrazumeva od jednog do osam milimetara. 

Ronilačka odela mogu biti jednodelna i dvodelna, sa kapuljačom ili bez. Postoji i patent zatvarač i on se nalazi napred ili pozadi. 

Na koji način ćete izabrati mokro odelo za sebe, zavisi i od okoline, odnosno od temperature vode u kojoj ćete roniti. Jednostavna logika glasi da što je more toplije, odelo treba da bude kraće i tanje i obrnuto. 

Mokra odela ronioci koriste za aktivnosti u vodi koja ima temperaturu od deset do trideset stepeni.

U tekstu, spomenuli smo i pododela. Ona se izrađuju od likre, najlona i sl. Uglavnom se upotrebljavaju uz suva odela, ali postoje i takve vrste pododela koja se koriste uz mokra odela, i obično su debljine do jednog milimetra. Napomenućemo da postoje pododela sa ugrađenim grejačima, i namenjena su ronjenju u veoma hladnim vodama, gde aktivnosti dugo traju.

Ronilačko odelo – iskustva

Odelo mora biti takvo da vam u njemu bude udobno i da dobro pristaje. Mokro odelo bi trebalo da bude prilepljeno uz telo, ali tako da ne bude tesno da bi vas stiskalo, niti sme da postoji prevelika praznina između tela i odela. 

Pre odabira suvog odela, biramo najdeblje pododelo u kome ćemo roniti. 

Kada ste kupili odelo, i ostalu neophodnu ronilačku opremu, sve što vam preostaje jeste da zaronite u najviše talase i prepustite se istraživanju morskih podvodnih čarolija. 

Ronilačko odelo – cena:

Ako ste sa čitanjem našeg teksta stigli do ovih redova, uvideli ste da postoje različite vrste ronilačkih odela. U tom smislu, njihova cena se kreće od 200 do 400 evra. 

*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate prodavnice sportske opreme koje su oglašene ispod našeg teksta.  

Pitaj sve firme
Idi na vrh strane