Dodaj firmu

Kako igranje u rođendaonici pomaže vašoj deci?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako igranje u rođendaonici pomaže vašoj deci?

Kao roditelji, naučimo da razumemo svoju decu gledajući ih i obično možemo da kažemo kada imaju problema po tome kako se ponašaju. Kada im stvari ne idu dobro, deca će se često ponašati na način koji stvara probleme. Oni mogu „glumiti“ ne radeći ono što im se kaže. Ili možda, mogu izgledati previše uznemireno ili postaju vrlo povučeni. Mnogo je načina na koje deca svojim ponašanjem pokazuju da se bore i ne nose dobro sa stvarima koje su se dogodile u njihovom životu.

Kada se to dogodi, roditelji se brinu da će se ponašanje njihovog deteta pogoršati. Oni se takođe mogu suočiti sa negativnim komentarima ili žalbama na svoje dete od strane nastavnika, radnika u vrtićima, trenera ili drugih roditelja. To roditelje može veoma uznemiriti i može doprineti osećaju obeshrabrenosti i neizvesnosti. Bez obzira kako ponašanje izgleda kod deteta, roditelji će obično postati zabrinuti i žele potražiti pomoć za svoje dete. Jedan od najboljih načina da se pomogne deci sa problemima u ponašanju i emocijama je pristup poznat kao terapija igrom.

Terapija igrama je pristup psihoterapijskog tretmana posebno razvijen za pomoć deci uzrasta od tri do 12 godina. Obučeni stručnjak za mentalno zdravlje, nazvan terapeutom igre, sa detetom radi na istraživanju i rešavanju problema terapeutskom upotrebom igre. Dete i terapeut zajedno rade u savetovalištu zvanom igraonica, koja je opremljena posebno odabranim igračkama koje će podstaći sigurno izražavanje osećanja i takođe podržavaju razvo zdravog ponašanja.

Ali, kako je igra terapijska za decu? Kako terapija igrama pomaže deci da se osećaju bolje i poboljšaju svoje ponašanje? Koje su prednosti terapije igrama? Na ova pitanja može se odgovoriti razumevanjem da terapija igrama pomaže deci na sledeće načine:

  • Pomaže isceljenju iz prošlih stresnih ili traumatičnih iskustava
  • Omogućavanje izražavanja osećanja
  • Podsticanje kreativnih misli i novih ideja
  • Omogućavanje razvoja zdravih veština donošenja odluka
  • Omogućavanje prenošenja problema i nedoumica drugima
  • Podržavanje učenja novih načina razmišljanja i ponašanja

Deca teško kriste reči kada je potrebno opisati neku stresnu situaciju, zato se služe igračkama da pokažu problem koj imaju na njima, jer se kroz igru lakše izražavaju.

Iako je terapija igrom psihološka metoda koja pomaže detetu da prevaziđe problem, sama igra svakodnevna u igraonicama i zajedinička igra na rođendanima takođe pozitivno utiču na socijalizaciju u grupi. Deca se poistovećuju sa određenom gupom a to im daje samopouzdanje.

Igra je univerzalni jezik deteta i po tome kako se dete igra možemo analizirati njegov karakter. Zajedničko igranje u igraonici ili parku sa drugom decom, stvara osećaj važnosti, kada dete uspe da pređe neku prepreku koja je u sklopu igre, ono postaje zadovoljno i na taj način gradi samopuzdanje.

Igranje u igraonici takođe razvija motoriku i odlična je zabava umesto telefona i tableta.

Deca se razvijaju kroz pokret i igru, ne samo fizički već i mentačno, zato igre nikad nije dovoljno, pa se zato roditeljima preporučuje da sse deca što češće igraju sa drugom decom umesto da pasivno gledaju male ekrane.

Idi na vrh strane